Małopolska: DPS-y nie spełniają standardów

Osiemnaście Domów Pomocy Społecznej w Małopolsce wciąż nie jest przystosowanych do standardów, które wprowadziła ustawa o pomocy społecznej sprzed sześciu lat.

Wojewoda małopolski Stanisław Kracik przekazał pięciu samorządom 5,3 mln zł na programy naprawcze. O dostosowanie DPS-ów do wymaganych standardów powinni zadbać starostowie, mają na to czas do końca tego roku. Chodzi o modernizację budynków i ich wyposażenia, zwiększenie oferty zajęć terapeutycznych, zatrudnienie wykwalifikowanego personelu.

W Małopolsce kryteriów ustawowych wciąż nie spełnia 18 placówek, w których jest prawie 2 tys. miejsc dla osób starszych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych. Problem dotyczy placówek z powiatu tarnowskiego, oświęcimskiego, suskiego, wadowickiego, nowotarskiego, nowosądeckiego, z Tarnowa i Krakowa.

– W tym tygodniu wojewoda przekazał pięciu samorządom kwotę 5 mln 335 tys. zł na remont 10 placówek. Przy przyznawaniu dotacji powiatom istotna była liczba placówek, które wciąż nie spełniają standardów, i liczba osób oczekujących w danym powiecie na miejsce w DPS-ie – powiedziała Monika Frenkiel z biura prasowego wojewody małopolskiego.

Największą dotację 4,3 mln zł otrzymał Kraków.

– Dokładnie taką samą kwotę na programy naprawcze w DPS-ach przeznaczyła gmina. To warunek, by wojewoda mógł przekazać dotację – powiedziała rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie Marta Chechelska.

Dzięki dotacji wojewody prace remontowe będą prowadzone w Krakowie w pięciu placówkach – w dwóch DPS-ach przy ul. Łanowej oraz w placówkach na osiedlu Sportowym, przy ul. Praskiej i Helclów.

W ramach programów naprawczych budynki są wyposażane w windy, instalacje i drzwi przeciwpożarowe oraz większą liczbę sanitariatów. Pomieszczenia są też dostosowywane do potrzeb niepełnosprawnych. Od 2005 roku gmina Kraków na podwyższenie standardów w DPS wydała w sumie niemal 19,5 mln zł.

– Do końca roku wszystkie DPS w Krakowie – poza placówką przy ul. Łanowej 43, gdzie zakres prac remontowych jest bardzo duży i nie uda się ich skończyć – będą dostosowane do obowiązujących standardów – zapewniła Chechelska.

W 17 DPS-ach w Krakowie jest blisko 900 miejsc. Najdłużej czeka się na miejsce w DPS dla osób somatycznie chorych i chorych psychicznie – średnio dwa lata.

W latach 2004-2009 wojewoda małopolski przekazał na programy naprawcze w DPS-ach oraz na utrzymanie standardów 61 mln zł, z czego 14,5 mln zł dla Krakowa. Placówki, które nie zdążą na czas z dostosowaniem się do ustawowych standardów, mogą nie otrzymać zezwolenia na dalszą działalność.

Na terenie Małopolski znajduje się w sumie 88 publicznych i niepublicznych domów pomocy społecznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH