MZ zachęca do IOWISZ-a: składajcie wnioski inwestycyjne w sektorze zdrowia Fot.archiwum

Do MZ wpłynęło 68 projektów dotyczących inwestycji w sektorze zdrowia, drugie tyle do wojewodów. Resort zachęca, by nie bać się nowego sposobu oceniania wniosków - IOWISZ. Wszystkich, którzy mają dobre pomysły, zachęcamy: składajcie wnioski - mówił wiceminister Krzysztof Łanda.

IOWISZ czyli Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia, został uruchomiony pod koniec września. Jest wykorzystywany przy ocenie, czy planowana inwestycja w zakresie leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej czy podstawowej opieki medycznej, która miałby być finansowana ze środków publicznych, jest celowa. Dotyczy to zarówno budowy nowych placówek, modernizacji, rozbudowy już istniejących oraz wyposażenia ich w sprzęt.

Planowanie i koordynowanie inwestycji
W Małopolsce odbyła się w piątek (13 stycznia) pierwsza z planowanych we wszystkich województwach konferencji poświęconych IOWISZ-owi.

- Od IOWISZ-a odbiją się wszystkie te pomysły, które nie są trafione i których realizacja mogłyby zrobić więcej szkód niż pożytku w ochronie zdrowia. Ale ma on także drugą istotniejszą funkcję - stąd cykl konferencji, które będą odbywać się we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce - ma zachęcić tych, którzy mają ciekawe pomysły i uzyskując unijne środki inwestycyjne mogliby zmienić oblicze polskiej służby zdrowia, zaspokoić niezaspokojone potrzeby zdrowotne i podnieść jakość opieki zdrowotnej - mówił dziennikarzom Łanda.

Dodał, że w poprzednich latach "wiele środków unijnych było wydawanych w sposób nieprzejrzysty i nieracjonalny", co potwierdzają m.in. raporty NIK: otwierano obok siebie dwa szpitale o tym samym profilu, kupowano sprzęt diagnostyczny czy terapeutyczny, który - jak mówił wiceminister - potem nie był używany.

- Komisja Europejska oczekiwała od nas, że projekt map potrzeb zdrowotnych będziemy realizować w sposób bardziej przejrzysty i racjonalny, w taki, który przysłuży się polskim pacjentom - powiedział Łanda.

Racjonalne i przejrzyste wydatki
Jak podkreślił, IOWISZ ma służyć zapewnieniu przejrzystości i racjonalności w wydawaniu środków unijnych. - Decyzją pana ministra Radziwiłła IOWISZ będzie używany nie tylko wobec środków unijnych, ale również, jeśli chodzi o wykorzystanie środków polskich - dodał. - Pan minister Radziwiłł stoi na stanowisku, że wolimy pieniędzy unijnych nie wykorzystać niż wykorzystać je źle - podkreślił.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH