MZ: ponad 50 mln zł na Dzienne Domy Opieki Medycznej MZ: ponad 50 mln zł na Dzienne Domy Opieki Medycznej. Fot. Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Ministerstwo Zdrowia podpisało pierwsze umowy na dofinansowanie tworzenia Dziennych Domów Opieki Medycznej (DDOM). W całej Polsce powstaną 54 takie miejsca. Docelowo zostaną podpisane umowy na łączną kwotę ok. 52 mln zł.

Wśród beneficjentów znajdują się fundacje, organizacje kościelne, a także publiczne oraz niepubliczne podmioty, posiadające kontrakt z Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

Projekty przyczynią się do rozwoju środowiskowych form opieki medycznej. Umożliwi to pacjentom życie w społeczeństwie i zapewnienie odpowiedniego wsparcia.

Dzienne domy opieki medycznej to miejsca, gdzie będzie można m.in. przechodzić rehabilitację pod okiem specjalistów i znaleźć opiekę medyczną w warunkach zbliżonych do domowych. Ich najważniejszym zadaniem ma być rehabilitacja lecznicza w celu przywrócenia pacjentowi sprawności i zdolności do funkcjonowania w środowisku.

Będzie tam można również kontynuować leczenie i wykonywać zabiegi pielęgnacyjno-opiekuńcze, których pacjent nie może otrzymać w ramach opieki domowej. Pacjenci i ich opiekunowie będą tam przygotowywani do samoopieki i samodzielnej pielęgnacji. W placówkach będzie również prowadzona edukacja zdrowotna.

Dzienne domy opieki medycznej mają ograniczyć umieszczanie osób niesamodzielnych w szpitalach. Ponadto mają one pomóc osobom sprawującym opiekę nad rodzicami lub innymi osobami zależnymi na godzenie życia zawodowego z rodzinnym i z pracą zawodową.

Do DDOM mogą być przyjęci m.in. pacjenci, którym w okresie ostatnich 12 miesięcy udzielone zostały świadczenia z zakresu leczenia szpitalnego oraz pacjenci bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną, kompleksowych działań usprawniających i przeciwdziałających postępującej niesamodzielności.

W odróżnieniu od domów pobytu tworzonych w ramach programu "Senior-Wigor", dzienne domy opieki medycznej mogą być tworzone przez placówki medyczne.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH