MZ: chcemy zakończyć budowę Centrum Kliniczno-Dydaktycznego w Łodzi

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że chce dokończyć prowadzoną od 38 lat inwestycję - Centrum Kliniczno-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Aby uruchomić placówkę, według rektora uczelni, brakuje 50 mln zł na wyposażenie. Premier natomiast chce wyjaśnić, kto odpowiada za tak długą budowę.

W piątek (22 lutego) ustalono, że rektor uczelni prof. Paweł Górski dostarczy wykaz sprzętu koniecznego do rozpoczęcia działalności przez nową placówkę - powiedział dziennikarzom wiceminister zdrowia Cezary Rzemek. - Zweryfikujemy listę z ekspertami i wówczas zdecydujemy o dalszych krokach - dodał. 

- Najważniejsze jest, aby uruchomić Centrum, aby mogło służyć pacjentom. Chcemy sprawnie zakończyć inwestycję - mówił Rzemek. Według niego pieniądze mają pochodzić z budżetu, ale także od uczelni i z innych źródeł. 

Górski ocenił piątkowe spotkanie jako bardzo owocne, a uzgodnienia jako - perspektywiczne i zadowalające. - Obecnie zawieszamy inne inwestycje i wszystkie siły i środki przesuwamy na zakończenie inwestycji, która jest tak ważna dla naszego regionu - zapowiedział. Jego zdaniem placówka powinna zostać uruchomiona nie później niż do końca II kwartału tego roku. 

- Szacunkowy koszt sprzętu potrzebnego do uruchomienia placówki to ok. 50 mln zł - zaznaczył. Jak mówił, to bardzo dobry szpital, którego stan techniczny jest doskonały, z wyposażeniem na światowym poziomie. Dodał, że choć budynek powstawał na szkielecie z lat 70., to wewnątrz został kompletnie zmieniony, np. pierwotnie zaprojektowano kilka wind, a obecnie jest ich 18. 

W sprawie dokończenia inwestycji rektor zwrócił się też do premiera. Donald Tusk pytany w piątek przez dziennikarzy w Sejmie o list od władz uczelni, poinformował, że zbiera informacje w tej sprawie. 

- Ja oczywiście nie mogę podejmować decyzji o 50 mln zł tak a vista - podkreślił. Zapowiedział, że zamierza omówić to m.in. z miejscowymi władzami, z panią prezydent Łodzi, z marszałkiem województwa oraz z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem, którego poprosił o szczegółowe informacje. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH