Lublin: rozbudowa Szpitala Klinicznego za ponad 324 mln zł Do 2022 r. ma powstać kilka nowych budynków lecznicy, a stare obiekty zostaną zmodernizowane. Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Ponad 324 mln zł będzie kosztowała rozbudowa Szpitala Klinicznego nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Do 2022 r. ma powstać kilka nowych budynków lecznicy, a stare obiekty zostaną zmodernizowane.

W czwartek (15 grudnia) wmurowano akt erekcyjny na rozpoczętej już budowie nowej siedziby Kliniki Chirurgii Onkologicznej, która jest pierwszym etapem projektu.

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Andrzej Drop podkreślił, że jest to "historyczna chwila" dla lubelskiego szpitalnictwa akademickiego. Przypomniał, że starania o sfinansowanie tej inwestycji trwały wiele lat. - To będzie inwestycja na niespotykaną w dziejach uczelni skalę, zmieni ona radykalnie oblicze lecznicy zasłużonej dla miasta, regionu i uczelni - podkreślił.

Przedstawiciele rządu zapewnili o wsparciu tej inwestycji. - Zdolni, wykwalifikowani ludzie będą tu pracowali, prowadzili badania, opracowywali nowe terapie i techniki leczenia. To jest bardzo ważne, silnie akcentowane w naszej rządowej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju - powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński.

- To są najlepiej wydane pieniądze - na ratowanie ludzkiego życia i zdrowia. To istotna inwestycja, która jest w tym miejscu, w którym być powinna - dodał wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 to jedna z czterech jednostek klinicznych lubelskiej uczelni medycznej. W szpitalu działa 17 klinik. W listopadzie ubiegłego roku rada ministrów przyjęła wieloletni program jego rozbudowy kosztem ponad 324 mln zł.

Pierwszy etap inwestycji rozpoczął się latem tego roku od budowy nowego trzykondygnacyjnego budynku dla Kliniki Chirurgii Onkologicznej przy zbiegu ulic Radziwiłłowskiej i 3 Maja. W obiekcie o powierzchni ponad 4 tys. metrów kwadratowych znajdą się też poradnie chemio- i radioterapii oraz dwie pracownie akceleratorów medycznych. Klinika będzie też nowoczesnym zapleczem dla studentów. Otwarcie jest zaplanowane na 2018 r.

W dalszych etapach projektu powstaną dwa kompleksy budynków przy ul. Staszica, gdzie w zabytkowych poklasztornych zabudowaniach i obiektach wybudowanych kilkadziesiąt lat temu mieści się większość jednostek szpitala.

Gotowa jest już koncepcja architektoniczna pierwszego kompleksu. Zbudowany zostanie na skarpie opadającej w kierunku rzeki Czechówki i ma się komponować z zabudowaniami poklasztornymi. Będzie tu m.in. 10 sal operacyjnych, szpitalny oddział ratunkowy, na dachu - lądowisko dla śmigłowców. W miejscu dawnego wirydarza klasztornego powstanie zadaszona przestrzeń, miejsce spotkań pacjentów i osób odwiedzających.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH