Sanepid domaga się, aby do końca kwietnia br. został zmodernizowany oddział położniczy w Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie. Stan sanitarny i techniczny jednostki, w której co roku przychodzi na świat około 2,5 tys. dzieci, budzi poważne zastrzeżenia. Konieczny jest m. in. remont łazienek i wymiana sprzętu.

– Placówka dawno nie była remontowana, nie dziwię się, że sanepid ma zastrzeżenia - przyznaje Jacek Solarz, dyrektor lecznicy. – Problem dotyczy nie tylko oddziału położniczego lub noworodkowego, ale całego bloku szpitalnego.

Modernizacje jednak kosztują i choć Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, organ założycielski szpitala, przyznał na ten cel milion złotych, to szacowany koszt robót przekracza tę kwotę kilkakrotnie.

– Inwestycje są absolutnie niezbędne, tym bardziej, że przygotowujemy się do przekształcenia lecznicy w spółkę - wyjaśniał podczas lutowej konferencji Rynku Zdrowia w Lublinie dyrektor Solarz. – Na razie jednak tracimy finansowo na cenie punktu rozliczeniowego (51 zł zamiast 56 zł). Nikt nie potrafi nam także odpowiedzieć na pytanie, czy spółka będzie kontynuatorem starań SPZOZ-u o środki unijne na modernizację i zakup sprzętu, czy też będzie się musiała ustawić „w kolejce” od nowa.

Konieczność przeprowadzenia remontów, na które brakuje środków, jest także zmorą lubelskiego Okręgowego Szpitala Kolejowego. Inspektorzy sanitarni zakwestionowali tu stan kilku oddziałów, m.in. traktu operacyjnego, laryngologii i kardiologii. Dyrekcja placówki znalazła pieniądze na oddział laryngologii i trakt operacyjny, ale na kardiologię z łóżkami intensywnej opieki kardiologicznej środków już zabrakło. Lubelski sanepid uznał, że pacjenci nie mogą być dłużej leczeni w tych warunkach. Oddział został zamknięty.

W początkach marca sprawą zajął się samorząd województwa. Podjął decyzję, że milion złotych, które szpital kolejowy miał wydać w tym roku na zakup aparatury medycznej, należy przesunąć na pilne remonty. Lecznica musi jeszcze poczekać na akceptację radnych sejmiku wojewódzkiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH