Lublin: 40 mln zł na rozbudowę szpitala wojskowego

1 Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ w Lublinie wkrótce powiększy się o centrum pomocy ofiarom wypadków. W tym celu obok obecnych budynków powstanie nowy obiekt z lądowiskiem dla śmigłowców sanitarnych. To jedyny w kraju szpital wojskowy, który dostał pieniądze na rozbudowę od MON.

MON ogłosił pod koniec 2010 roku, że zamierza współfinansować (wraz z NFZ) tylko osiem placówek: w Bydgoszczy, Ełku, Gdańsku, Krakowie, Wałczu, Warszawie, we Wrocławiu i właśnie w Lublinie. Resztę, szczególnie najbardziej zadłużone szpitale, chce przekazać samorządom.

W oparciu o te lecznice mają być tworzone obwody profilaktyczno-lecznicze. Szpital w Lublinie ma obsługiwać jednostki wojskowe w woj. lubelskim, podkarpackim oraz część świętokrzyskiego i mazowieckiego. Lubelski szpital wojskowy zamierza ponadto poszerzyć ofertę swoich świadczeń. W tym celu przygotowuje się do rozbudowy i uruchomienia nowych oddziałów, w czym wspiera go MON.

Obecnie powstaje projekt nowej inwestycji, który obejmuje m.in centralny blok operacyjny, centralną sterylizatornię, szpitalny oddział ratunkowy, oddział leczenia obrażeń wielonarządowych, oddział zakaźny oraz oddział kardiologii interwencyjnej i kardiochirurgii.

- Aby maksymalnie skrócić czas transportu chorego w stanie zagrożenia życia, na dachu nowego budynku będzie znajdowało się lądowisko dla śmigłowców ratunkowych - informuje portal rynekzdrowia.pl płk dr Zbigniew Kędzierski, komendant szpitala.

- Aktualnie koszt inwestycji szacowany jest na około 40 mln zł, będzie finansowana ze środków MON oraz unijnych - dodaje. Budowa ma rozpocząć się w przyszłym roku, pierwsi pacjenci mają zostać przyjęci w 2015 roku. Inwestycje służyć będą żołnierzom, ich rodzinom, emerytom, kombatantom, ale także wszystkim ubezpieczonym w ramach NFZ.

- Szpital Wojskowy w Lublinie jest szpitalem wiodącym II Obwodu Profilaktyczno-Leczniczego, na którym spoczywa obowiązek zabezpieczenia medycznego wojsk własnych i sojuszniczych stacjonujących na terenie obwodu - zaznacza komendant Kędzierski.

Lecznica zabezpiecza także specjalistycznie prace wojskowych terenowych komisji lekarskich. Kandydat do służby wojskowej a następnie żołnierz po zgłoszeniu się na komisję lekarską staje się automatycznie podopiecznym szpitala.

Obecnie szpital realizuje także inwestycję przy ul. Skłodowskiej 9 pod nazwą Zakład Opieki Leczniczej z oddziałami: rehabilitacji ogólnoustrojowej, rehabilitacji neurologicznej, rehabilitacji psychosomatycznej w powiązaniu ze specjalistyczną poradnią rehabilitacyjną i zakładem rehabilitacji. Zakład wyposażony zostanie w nowoczesny sprzęt i bazę służącą do rehabilitacji i odnowy biologicznej. Oddanie ośrodka do użytku przewidziano na 2012 rok. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH