Lublin: 200 mln zł na rozbudowę Centrum Onkologii

W ciągu trzech najbliższych lat Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej otrzymała ponad 168 milionów złotych z kasy państwa na rozbudowę infrastruktury. Do tego kilkadziesiąt milionów złotych dołoży samorząd województwa.

Budowa ma ruszyć w przyszłym roku. Jej zakończenie planowane jest w 2013 r. W tym czasie w sąsiedztwie COZL wybudowany zostanie siedmiopiętrowy pawilon na ok. 200 łóżek. Pod ziemią znajdzie się dwupoziomowy parking. Obok stanie sześciopiętrowy budynek diagnostyczno-dydaktyczny. W obecnym gmachu zlokalizowany zostanie m.in. Zespół Poradni Specjalistycznych i Oddział Chirurgii Jednego Dnia.

– Przybędzie nam ponad pół tysiąca łóżek. Potrzeby są coraz większe. W tej chwili przyjmujemy rocznie 30 tysięcy pacjentów, ale z każdym rokiem ta liczba niestety rośnie – powiedziała 17 lipca w czasie uroczystości związanych z ustanowieniem patrona placówki, którym został św. Jan z Dukli, Elżbieta Starosławska, dyrektor COZL.

Dzięki rozbudowie lecznicy skróci się czas oczekiwania pacjentów na przyjęcie, a ponadto radykalnie zmienią się warunki leczenia.
Ale nie są to jedyne innowacje, na jakie mogą liczyć chorzy i lekarze.

– Aplikujemy również o środki z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, bo mamy status placówki naukowo-leczniczej. Wniosek z zakresu telemedycyny dotyczący utworzenia w Centrum Onkologii platformy e-technologicznej przeszedł analizę formalną, teraz jest na etapie sprawdzania merytorycznego – informuje portal rynekzdrowia.pl dr inż. Krzysztof J. Czarnocki, kierownik działu promocji i rozwoju COZL. – Spodziewamy się, że w przyszłym miesiącu otrzymamy pozytywną odpowiedź i 20 mln zł na utworzenie baz danych i platformy, dzięki której będziemy mogli konsultować rzadkie przypadki choroby nowotworowej z placówkami polskimi i europejskimi, a potem kierować pacjentów do specjalistycznych ośrodków .

Należy wyjaśnić, że onkolodzy z Lublina zajmują się oceną wyników leczenia i prowadzą kontrolowane badania kliniczne. Platforma znakomicie usprawni ich kontakty z innymi specjalistycznymi ośrodkami.

Lubelski projekt informatyczny będzie jednym z większych realizowanych w Polsce. Wciąż jednak pozostaje aktualna opinia dr. Mariana Baranieckiego, prezesa Sekcji Telemedycyny w Polskim Towarzystwie Lekarskim wyrażona w portalu rynekzdrowia.pl:
„polska telemedycyna to nadal pojedyncze projekty będące na ogół efektem indywidualnych inicjatyw odważniejszych profesorów i dyrektorów klinik”. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH