Lubelskie: w Łęcznej powstał oddział leczenia oparzeń u dzieci Fot. Archiwum

W szpitalu w Łęcznej uruchomiony został pierwszy we wschodniej Polsce specjalistyczny oddział leczenia oparzeń u dzieci. Dysponuje nowoczesnym sprzętem kupionym dzięki funduszom unijnym.

Oddział ma 11 łóżek i dodatkowe trzy do prowadzenia intensywnej terapii. Powstał we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w łęczyńskim szpitalu.

- Jednostka jest wszechstronnie przygotowana do leczenia najcięższych oparzeń, a także urazów u dzieci - mówił w czwartek (11 grudnia) na konferencji prasowej w Lublinie koordynator łęczyńskiego Centrum prof. Jerzy Strużyna.

Oddział dziecięcy zlokalizowano w zmodernizowanych pomieszczeniach. Został wyposażony w nowoczesny sprzęt. Kupiono m.in. mikroskop operacyjny, narzędzia chirurgiczne do zabiegów, skaner, który bada oraz dokumentuje głębokość i rozległość oparzeń, urządzenia do znieczulania i monitorowania stanu pacjentów. Rocznie oddział będzie mógł leczyć 240 dzieci.

Jego utworzenie było jednym celów unijnego projektu finansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Urządzenie nowego oddziału kosztowało około 5 mln zł, z czego unijna dotacja wyniosła około 3,5 mln zł - resztę sfinansował łęczyński szpital z własnych środków i funduszy uzyskanych od sponsorów.

Zadaniem unijnego projektu była poprawa skuteczności leczenia ciężkich oparzeń na pograniczu polsko-ukraińskim. Partnerem łęczyńskiej placówki został szpital w Łucku na Ukrainie.

Szpital w Łucku kupił nowe wyposażenie dla swojego oddziału leczenia oparzeń. Dziesięciu ukraińskich lekarzy przebywało na miesięcznych stażach w łęczyńskim Centrum, gdzie zapoznawali się z najnowszymi metodami leczenia oparzeń. Odbyły się dwie konferencje, w Łęcznej i Łucku, na których lekarze wymieniali się doświadczeniami.

Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej powstało w 2009 r. Dysponuje obecnie 65 łóżkami, należy do najnowocześniejszych ośrodków tego typu w kraju. W przyszłości planowane jest uruchomienie tam oddziału mikrochirurgii i replantacji, gdzie mają być możliwe m.in. rekonstrukcje części twarzy i dłoni uszkodzonych z powodu oparzeń i urazów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH