Łódź: zakończono remont jedynego w regionie oddziału chemioterapii

W Regionalnym Ośrodku Onkologicznym Szpitala im. Kopernika w Łodzi zakończył się remont oddziału chemioterapii. Jego modernizacja kosztowała prawie 2,1 mln zł. Jedyny w regionie taki oddział został w poniedziałek (12 maja) oficjalnie otwarty.

Oddział ten przyjmuje w ciągu miesiąca ok. 1100 pacjentów (w tym ok. 650 osób na oddziale chemioterapii jednodniowej). Placówka zajmuje się leczeniem wszystkich rodzajów narządowych nowotworów złośliwych i wybranych nowotworów hematologicznych, przy zastosowaniu chemioterapii, immunoterapii, hormonoterapii i terapii ukierunkowanej molekularnie.

Jak powiedział w poniedziałek dyrektor szpitala Wojciech Szrajber, w czasie remontu pacjenci wymagający chemioterapii byli leczeni w tzw. oddziale rotacyjnym, który znajdował się w piwnicy budynku. - Nie można było całkowicie zamknąć oddziału chemioterapii nowotworów, bo to jedyna placówka o tym profilu w województwie łódzkim - dodał.

W najbliższych dniach pacjenci zostaną przeniesieni do przebudowanych sal, wyposażonych m.in. w nowe okna, drzwi, podłogi, sanitariaty. Klinika przed remontem liczyła 38 łóżek, chorzy byli stłoczeni w wieloosobowych salach. Dostosowanie warunków do unijnych norm sanitarnych wymagało zmniejszenia liczby łóżek do 30.

Jednak - jak zapewnia Szrajber - nie oznacza to, że oddział przyjmie mniej chorych. Wielu z nich będzie leczonych w nowoczesnym, wydzielonym w 2012 roku pododdziale chemioterapii jednego dnia, w którym pacjenci są poddani terapii, bez konieczności całodobowego pobytu w szpitalu.

- Nie wszyscy chorzy przyjmujący chemioterapię muszą spędzać u nas noc, większość jest w stanie przyjechać do szpitala na kilka godzin, przyjąć kroplówkę i wrócić do domu - wyjaśnił kierownik oddziału chemioterapii nowotworów dr Piotr Potemski.

Zwrócił jednak uwagę, że u pacjenta może dojść do powikłań w czasie podawania leku lub do pogorszenia stanu zdrowia wymagającego np. przetoczenia krwi.- Dlatego oddział chemioterapii jednodniowej musi być połączony ze stacjonarnym, w którym taki chory zostanie niezwłocznie objęty opieką.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH