Łódź: w szpitalu im. Jonschera otwarto nowy pawilon Łódź: w szpitalu im. Jonschera otwarto nowy pawilon. Fot. Archiwum

Nowy pawilon z blokiem operacyjnym i oddziałami szpitalnymi otwarto w czwartek (6 października) w Miejskim Centrum Medycznym im. Karola Jonschera w Łodzi. Inwestycja za ok. 34 mln zł umożliwi zwiększenie liczby zabiegów i poprawę jakości leczenia.

- W nowym budynku szpitala znajduje się blok operacyjny, oddział anestezjologii i intensywnej terapii, oddział okulistyki oraz centralna sterylizatornia. Obiekt o powierzchni ponad 2,6 tys. m kw. został wzniesiony od podstaw. Blok operacyjny składa się z pięciu klimatyzowanych sal operacyjnych wyposażonych w pełną infrastrukturę informatyczną umożliwiającą komunikację między salami operacyjnymi, zakładem radiologii i diagnostyki laboratoryjnej - podkreślił dyrektor Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera Konrad Łukaszewski.

W nowym bloku będą wykonywane operacje z zakresu okulistyki, chirurgii ogólnej, onkologicznej i ortopedii. Pierwsi pacjenci pojawią się w nim w ciągu kilku najbliższych dni. Placówka planuje też - po ukończeniu kolejnych etapów rozbudowy szpitala - przeniesienie do nowego budynku oddziału ginekologicznego; blok również przystosowany jest do zabiegów z tej dziedziny.

Nowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii ma dziewięć specjalistycznych łóżek - do niedawna działający w szpitalu OIOM miał ich sześć. - Mamy potencjał lokalowy i sprzętowy, by w oddziale tym leczyć w przyszłości dwunastu pacjentów, co ma ogromne znaczenie dla placówki, w której działa Szpitalny Oddział Ratunkowy - dodał dyrektor.

Zdaniem Łukaszewskiego, otwarcie nowego, centralnego bloku operacyjnego, który będzie czynny przez całą dobę, umożliwi skrócenie bardzo długich kolejek pacjentów oczekujących na zabiegi - zwłaszcza takie jak endoprotezoplastyka stawów biodrowych i kolanowych czy operacje zaćmy.

Koszt inwestycji to ok. 34 mln zł. W październiku ma rozpocząć się kolejny etap modernizacji placówki - będzie to remont oddziałów chirurgii i ortopedii, a także poradni specjalistycznych. Łącznie na wszystkie prace związane z unowocześnieniem i rozbudową szpitala przeznaczono ok. 50 mln. zł.

- Bez wsparcia miasta nie udałoby się zrealizować modernizacji. W ciągu ostatnich pięciu lat dofinansowanie z kasy miasta do funkcjonowania, zakupów i rozbudowy szpitala wyniosło ok. 14 mln zł- zaznaczył Łukaszewski.

Organem założycielskim Centrum im. dr. Jonschera jest Miasto Łódź. Co roku jest w nim hospitalizowanych prawie 16 tys. chorych, a 188 tys. korzysta z porad ambulatoryjnych. Szpital dysponuje 367 łóżkami.

Placówka jest jedną z najstarszych łódzkich lecznic - jej najstarsza część liczy sobie ponad 130 lat i została wzniesiona przez jednego z najbogatszych łódzkich fabrykantów Karola Scheiblera jako szpital fabryczny i część uznanego obecnie za zabytek kompleksu przemysłowego Księży Młyn. Inspiratorem budowy pierwszego w kraju szpitala dla robotników był lekarz - społecznik Karol Jonscher.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH