Łódź: w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki inwestycje na ogromną skalę Prof. Maciej Banach: - Rozpoczęliśmy ogromne inwestycje, a wkrótce będziemy składać wnioski o dofinansowanie ze środków unijnych kompletnego remontu całej części ginekologiczno-położniczej. Fot. PTWP

Prawie 77 mln zł - z czego połowa to środki UE - pozyskał w ubiegłym roku Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi na inwestycje, remonty i sprzęt medyczny. Przez najbliższe dwa lata placówka ma przejść największą w 30-letniej historii modernizację.

O skali planowanych inwestycji oraz zmian w strukturze Instytutu na konferencji w czwartek (29 marca) mówił dyrektor ICZMP prof. Maciej Banach.

- Rozpoczęliśmy ogromne inwestycje, a wkrótce będziemy składać wnioski o dofinansowanie ze środków unijnych kompletnego remontu całej części ginekologiczno-położniczej. Mamy wybitnych specjalistów, kompleksową wielospecjalistyczną opiekę, ale do tej pory traciliśmy na tym, że warunki pobytu pacjenta są u nas dalekie od ideału i pod tym względem trudno było nam rywalizować z prywatnymi szpitalami - zaznaczył Banach.

W ubiegłym roku ICZMP pozyskało łącznie prawie 77 mln zł - z czego połowa pochodziła z funduszy unijnych - na inwestycje, remonty i zakup sprzętu medycznego. Zdaniem dyrekcji, dzięki tym środkom w ciągu najbliższych dwóch lat możliwe będzie przeprowadzenie modernizacji na skalę niespotykaną w 30-letniej historii Instytutu.

Ok. 24 mln zł przeznaczone zostanie na stworzenie Pediatrycznego Centrum Urazowego i rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z lądowiskiem dla śmigłowców. Ministerstwo Zdrowia przekazało też 23,7 mln zł na modernizację pawilonu ginekologiczno-położniczego. Prace, dzięki którym powstanie m.in. nowoczesny blok porodowy z dziewięcioma salami i blok operacyjny z pięcioma salami, zorganizowane zostaną tak, by nie zakłócić normalnej aktywności szpitala.

- Idziemy w kierunku rozwoju onkologii; stawiamy duży nacisk na leczenie nowotworów narządów rozrodczych i sutka. Ze względów demograficznych spodziewamy się, że tych zachorowań będzie coraz więcej, staramy się więc do tego jak najlepiej przygotować - podkreślił Banach.

Na onkologię szpital pozyskał ponad 14 mln zł - środki te pozwoliły na zaplanowanie i rozpoczęcie remontu oraz zakupów sprzętu do klinik ginekologii operacyjnej i ginekologii onkologicznej. W tegorocznych planach dyrekcji ICZMP jest aplikowanie o środki na remont bloków operacyjnych i specjalistycznych klinik w pawilonie pediatrycznym.

Według dyrektora ICZMP, dzięki ustawie o sieci szpitali Instytut stał się prawdopodobnie największym w kraju beneficjentem jeśli chodzi o zakup specjalistycznego sprzętu medycznego. Za 15,5 mln zł zakupiono urządzenia diagnostyczne i operacyjne dla wielu klinik - m.in. leczenia niepłodności, neonatologii, położnictwa, urologii dziecięcej, otolaryngologii, immunologii i nefrologii, kardiologii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH