Łódź: w ICZMP powstaną nowe pracownie badawcze za 4,2 mln zł W ciągu dwóch lat dzięki środkom pozyskanym z resortu nauki w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki uruchomiono - lub właśnie są tworzone - dziesięć nowych, unikatowych pracowni. Fot. Archiwum

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki otrzymał ponad 4,2 mln zł z resortu nauki na uruchomienie pracowni badawczych zajmujących się m.in. chorobami sercowo-naczyniowymi i niepłodnością oraz na kontynuację rozpoczętych wcześniej projektów naukowych.

Jak informuje prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu, środki zostały przekazane w ramach kontynuacji procesu restrukturyzacji statutowej jednostki.

- Pierwsze pieniądze otrzymaliśmy w 2014 r., drugie rok później, a obecnie dotarła do nas trzecia dotacja, co w sumie daje kwotę ok. 10 mln zł. Wszystkie projekty są spójne i nawiązują do priorytetów ICZMP - mówi prof. Banach.

Do końca roku w Instytucie powstanie Pracownia Naukowa Technik Obrazowych oraz Naukowe Centrum Zdrowia Kobiet i Badań nad Zaburzeniami Płodności, w ramach którego utworzone i wyposażone zostaną Pracownie: Stresu Oksydacyjnego Białek i Lipidów, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Sercowo-Naczyniowych oraz Badań Molekularnych nad Zaburzeniami Płodności.

- Działalność badawcza o tym profilu wpisuje się w założenie, że ICZMP będzie jednym z ośrodków, realizujących program prokreacyjny Ministerstwa Zdrowia mający na celu poprawę demografii. Będziemy mieli możliwość prowadzenia na najlepszym i najnowszym sprzęcie badań molekularnych, genetycznych i immunologicznych dotyczących niepłodności. Chcemy tez stworzyć rejestr kobiet i mężczyzn mających problemy z niepłodnością, by monitorować, jakie są najczęstsze przyczyny tego zaburzenia, jakie czynniki na to wpływają i jakie są efekty naszej diagnostyki i leczenia - dodał Banach.

Dodaje, że na podstawie rejestru już po kilku latach będzie można wyciągnąć wnioski dotyczące terapii zaburzeń płodności. 

W ramach projektów Instytut zatrudni 16 pracowników naukowych i inżynieryjno-technicznych. Zdaniem dyrektora ICZMP rozwój naukowej działalności szpitala będzie iść w parze z jego profilem leczniczym.

- Jeżeli dysponujemy najnowszym sprzętem do badań genetycznych i mamy pacjentkę z podejrzeniem niepłodności spowodowanej takimi czynnikami, to wykonane u niej badanie naukowe staje się jednocześnie diagnostycznym. Szykujemy się do otwarcia pierwszej w kraju kliniki internistycznej dedykowanej wyłącznie kobietom, np. z ciążą powikłaną cukrzycą, z zaburzeniami rytmu serca, pacjentkom po menopauzie z chorobami sercowo-naczyniowymi oraz reumatoidalnymi - stąd uruchomienie Pracowni Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Sercowo-Naczyniowych - wyjaśnił.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH