Łódź: szpital im. Korczaka otwarty po rewitalizacji

W Łodzi otwarty został w piątek (19 września) po trwającej dwa lata rewitalizacji Ośrodek Pediatryczny im. Korczaka. Do zabytkowych budynków przeniesie się m.in. oddział alergologii i interny dziecięcej oraz 11 specjalistycznych poradni.

W ramach rewitalizacji odnowiono i zmodernizowano pięć z ośmiu szpitalnych budynków dawnego szpitala pediatrycznego, który od 10 lat wchodzi w skład Szpitala im. Kopernika w Łodzi. Odtworzono pierwotny stan zewnętrznej architektury zabytkowych budynków, renowacji poddano ceglane elewacje, wymieniono instalacje, stropy i dachy oraz zagospodarowano teren wokół obiektów. Zbudowano także dwa łączniki między budynkami.

- Obiekty są pod ochroną konserwatora zabytków i wszystkie prace musiały być z nim uzgadniane - dotyczyło to m.in. elewacji, okien czy drzwi. Zostały zachowane zabytkowe poręcze i schody. Kolorowy wystrój wnętrz zaprojektowali i w dużej części wykonali studenci łódzkiej ASP - zaznaczyła Magdalena Janus-Hibner, pełnomocnik dyrektora placówki ds. realizacji projektu.

W budynkach, które - według zapewnień władz lecznicy - spełniają wszystkie normy i standardy europejskie - znajdują się już oddziały chirurgii dziecięcej i otolaryngologii z nowym blokiem operacyjnym, które funkcjonowały nawet w czasie prac remontowych.

Do zrewitalizowanych obiektów przeniesiony zostanie ze szpitala im. Kopernika oddział alergologii i interny dziecięcej. Znajdzie się w nich także kompleks 11 poradni specjalistycznych dla dzieci, w tym m.in. pediatryczna, neurologiczna, szczepień, pulmonologiczna oraz chirurgii.

Wojciech Szrajber, dyrektor Szpitala im. Kopernika przypomniał, że placówka im. Korczaka jest najstarszym szpitalem pediatrycznym w Łodzi, a swego czasu była jednym z najnowocześniejszych tego typu szpitali w Europie. Przez lata obiekty popadały jednak w ruinę.

- Myślę, że na nowo udało nam się przywrócić jego świetność i jest to obecnie bardzo nowoczesny szpital na miarę XXI wieku - ocenił Szrajber.

Po wyposażeniu szpital będzie miał do dyspozycji ok. 60 łóżek. Alergologia i poradnie mają zacząć przyjmować małych pacjentów w odnowionych obiektach z końcem listopada br. - Myślę, że rocznie będziemy w stanie przyjąć ok. 60 tys. małych pacjentów, łącznie z poradniami i hospitalizacjami - dodał dyrektor.

Koszt całej inwestycji wyniósł ponad 26 mln zł. Większość pieniędzy pochodziła z UE w ramach RPO województwa łódzkiego na lata 2007-13.

Ośrodek Pediatryczny im. Korczaka powstał w 1905 r. jako szpital Anny Marii, a jego fundatorami byli łódzcy fabrykanci Matylda i Edward Herbstowie. Szpital był wówczas jedną z pierwszych placówek pediatrycznych na ziemiach polskich. Leczyły się w nim dzieci bez względu na wyznanie, narodowość czy stan majątkowy. Od 1950 r. szpital nosi imię doktora Janusza Korczaka.

Do początku XXI wieku "Korczak" działał jako oddzielna placówka. W 2004 r. został - w ramach restrukturyzacji - przyłączony do szpitala im. Kopernika w Łodzi. Cztery lata temu z obawy przed katastrofą budowlaną zamknięto część jego pawilonów, a dwa lata później rozpoczęto jego rewitalizację.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH