Za 100 mln złotych Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi może stać się nowoczesnym ośrodkiem onkologicznym.

Władze placówki przygotowały strategię rozwoju Regionalnego Ośrodka Onkologicznego, która zakłada kompleksową modernizację istniejących obiektów, rozbudowę Ośrodka, wyposażenie w nowoczesny sprzęt, przeprowadzenie gruntownej modernizacji całej infrastruktury, a także reorganizację oddziałów, zakładów, pracowni i poradni.

Szpital przygotowuje już wniosek o wprowadzenie projektu modernizacji i rozbudowy Ośrodka do Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.

Według szacunków modernizacja placówki i budowa nowego budynku dla onkologii kosztować będzie około 170 mln zł. Dyrekcja ma nadzieję, że uda się pozyskać na ten cel 100 mln zł ze środków unijnych.

- Za 100 mln zł możemy powrócić do okresu świetności onkologii łódzkiej. Ideą jest to, żeby powoli przekształcać szpital w duże centrum onkologiczne, na miarę centrów, które funkcjonują w całej Polsce. Nie stać nas na to, żeby łódzcy pacjenci leczyli się w innych miastach - mówił na konferencji prasowej dyrektor szpitala Wojciech Szrajber.

Stan techniczny i wyposażenie szpitala stawia placówkę na ostatnim miejscu wśród wszystkich ośrodków onkologicznych w całej Polsce. Pacjenci muszą czekać w długich kolejkach. Dużo osób kieruje się do innych ośrodków, tym samym uciekają pieniądze NFZ przeznaczone dla placówki.

Według wicedyrektora szpitala ds. onkologii prof. Arkadiusza Jeziorskiego konieczna jest zmiana całego systemu przyjęć pacjenta do poradni onkologicznej. Problemem jest to, że pacjenci od momentu pierwszej wizyty na następną muszą czekać nawet kilka miesięcy.

- To sprawia, że ośrodek onkologii w Łodzi ma niewydolny system przyjmowania pacjentów w poradni onkologicznej - podkreśla prof. Jeziorski.

Rozwiązaniem problemu będzie wybudowanie nowego budynku onkologii. Według szacunków dyrekcji budowa potrwa od 2 do 3 lat.

Dyrekcja szpitala zdecydowała już o przekierunkowaniu niektórych oddziałów, tj. chirurgia endokrynologiczna czy ortopedia, w kierunku onkologii. W planach jest wybudowanie nowego bloku operacyjnego dla onkologii, utworzenie nowoczesnego oddziału opieki paliatywnej i oddziału chemioterapii jednego dnia dla chorych przyjmujących chemioterapeutyki, którzy nie muszą być hospitalizowani.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH