Łódź: remonty zabytkowych szpitali

W Łodzi prowadzone są remonty dwóch zabytkowych szpitali. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Norberta Barlickiego trwa odnowa elewacji. W Szpitalu im. J. Korczaka prowadzone są prace w pawilonie dla chirurgii dziecięcej.

Pierwszy etap remontu w Szpitalu im. Barlickiego, który ma zostać zrealizowany w tym roku, to koszt w granicach 1,7 mln zł. Jak dowiadujemy się z portalu lodz.naszemiasto.pl, aktualnie usuwany jest stary tynk, a w jego miejsce nakładany nowy oraz wymieniane są ozdobne elementy wokół wejść do budynku.

Prof. Piotr Kuna, dyrektor szpitala, wyjaśnia, że elewacja odtworzona zostanie zgodnie z oryginałem z 1930 r. Prace odbywają się pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. 

Według Piotra Kuny w przyszłym roku placówkę czeka drugi etap remontu. Nie wiadomo jednak jeszcze, jakie środki będą potrzebne na jego przeprowadzenie.

W portalu rynekzdrowia.pl pisaliśmu już także o trwającej rewitalizacji budynków Ośrodka Pediatrycznego Szpitala im. J. Korczaka, na którą przeznaczono ponad 25 mln zł. Tam jako pierwszy odnowiony zostanie zabytkowy pawilon dla chirurgii dziecięcej. W sierpniu b.r. do remontu zmusił dyrekcję zły stan budynku.

– Konieczna była ewakuacja oddziału niemowlęcego. Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi przeniesiony został oddział chirurgii dziecięcej, a do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki przeprowadziła się Klinika Pediatrii. Na miejscu pozostały tylko otolaryngologia i oddział obserwacyjno-izolacyjny – mówi nam Adriana Sikora, rzecznik lecznicy.

Prace remontowe w jednym z kilku zabytkowych pawilonów rozpoczęły się już w sierpniu. Potrwają co najmniej pół roku. Do odnowionych wnętrz zostanie przeniesiony oddział chirurgii dziecięcej jednego dnia. Remont pawilonu będzie kosztował ok. 5 mln zł (bez wyposażenia). Sfinansuje go Urząd Marszałkowski.

Pieniądze na odnowienie pozostałych gmachów będą pochodziły z funduszy unijnych (20 mln zł) oraz ze środków własnych szpitala. Zakończenie całkowitej rewitalizacji placówki przewidziane jest na 2013 r.

Szpital im. J. Korczaka w Łodzi ma ponad stuletnią historię. Został założony przez rodzinę fabrykantów Herbstów, w celu upamiętnienia ich zmarłej córki Anny Marii i nazwany jej imieniem. Cieszył się wówczas opinią jednego z najlepszych szpitali dziecięcych w Europie. Po II wojnie światowej patronem szpitala został Janusz Korczak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH