Łódź: ponad 60 mln zł na inwestycję Uniwersytetu Medycznego

Ponad 60 mln zł kosztowało wybudowanie i wyposażenie Centrum Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Budowa Centrum Dydaktycznego to największa inwestycja Łodzi akademickiej ostatnich lat, największa inwestycja Uniwersytetu Medycznego. Inwestycja była współfinansowana przez Unię Europejską.

W czwartek (28 marca) odbyło się uroczyste posiedzenie senatu uczelni poświęcone zakończeniu projektu. Według władz uczelni "CD to inwestycja w przyszłość", która pozwoli w pełni wykorzystać potencjał naukowy i badawczy, stworzyć nowe standardy nauczania i konkurować z uczelniami zagranicznymi. Jak mówił prof. Paweł Górski, rektor UM,  laboratoriów, które znajdują się w centrum nie powstydziłyby się żadne uczelnie.

Centrum Dydaktyczne, w którym kształcą się studenci, to część Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego. W CD znajdują się w nim m.in.: aula na ponad 1000 miejsc w pełni skomputeryzowana i zautomatyzowana. Jest też część dydaktyczno-laboratoryjna składająca się z sal wykładowych, z których jednocześnie może korzystać ponad 1100 osób oraz sal laboratoryjnych.

Są również sale ćwiczeniowo-seminaryjne wyposażone m.in. w fantomy do nauki medycyny ratunkowej, aparaty do czucia wibracji i temperatury, urządzenia do badania dna oka i EEG, audiometry i urządzenia do badania stanu kości. W CD znajdują się również laboratoria naukowo-badawcze m.in. antropometrii trójwymiarowej, mikroskopii wirtualnej, funkcji narządów zmysłu czy laboratorium ruchu i wydolności fizycznej człowieka.

Działa tam również centrum stomatologiczne wyposażone w najnowszej generacji unity i fantomy do nauczania i doskonalenia umiejętności praktycznych studentów oraz laboratorium badań nad zastosowaniem nowych materiałów i technologii w stomatologii. Jednocześnie w CD może przebywać ok. 3 tys. studentów. Władze zwróciły uwagę, że w CD odbywają się też konferencje naukowe, występy artystyczne.

W czwartek rektor uczelni odniósł się również do budowanego od ponad 30 lat Centrum Kliniczno-Dydaktycznego. Przypomniał, iż aby uruchomić część kliniczną placówki potrzeba 50 mln zł na wyposażenie. - Nie 49 mln zł czy mniej a 50 mln zł. Jeśli tych pieniędzy nie dostaniemy, to szpital nie będzie funkcjonował - powiedział. Pod koniec lutego 2013 r. Ministerstwo Zdrowia zapewniło, że chce dokończyć inwestycję.

Budowę Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Czechosłowackiej w Łodzi rozpoczęto w 1975 roku. 17-piętrowy budynek CKD miał pomieścić kilkanaście klinik z prawie 1500 łóżkami. W latach 80. ub. wieku budowa CKD stanęła na wiele lat.

Pod koniec lat 90. ub. wieku rząd zadecydował, aby inwestycję dokończyć. Znalazły się pieniądze, prace ruszyły, ale upadł wykonawca. W 2004 roku zapadła decyzja, że szpital zajmie osiem, a nie 17 pięter. Mimo to, termin zakończenia inwestycji wielokrotnie przesuwano. Ostatecznie budowę CKD zakończono w 2013 roku. Teraz pozostało jego wyposażenie.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH