Łódź: po 39 latach budowy otwarto Centrum Kliniczno-Dydaktyczne

Po 39 latach budowy otwarto w piątek (10 października) w Łodzi Centrum Kliniczno-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego. Działa w nim m.in. ponad 400-łóżkowy szpital.

Jak podkreślił rektor łódzkiego UM prof. Paweł Górski, jest to najnowocześniejszy szpital w Polsce. - Do użytku oddajemy pierwsze 11 klinik na dziewięciu piętrach. Sukcesywnie będziemy zagospodarowywać kolejne z 17 pięter budynku - dodał.

Prorektor ds. nauki UM prof. Dariusz Nowak zaznaczył, że przez wiele lat niedokończony budynek szpitala był symbolem nieudacznictwa. - Wciąż pozostało do zagospodarowania ok. 60 tys. m kw. jego powierzchni. Mamy plany utworzenia tam Akademickiego Centrum Onkologii, Centrum Symulacji Medycznej i Egzaminów Medycznych - służące edukacji przyszłych lekarzy, Centrum Opieki Koordynowanej wyspecjalizowanego w opiece nad seniorami oraz Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej - powiedział.

Kamień węgielny pod budowę Centrum Kliniczno-Dydaktycznego wmurowano w 1975 r. 17-piętrowy budynek miał pomieścić kilkanaście klinik z prawie 1500 łóżkami. Z początkiem lat 80. ub. wieku, gdy w Łodzi rozpoczęto budowę Centrum Zdrowia Matki Polki, budowa CKD wyhamowała, a potem stanęła na wiele lat.

Pod koniec lat 90. rząd zadecydował, aby inwestycję dokończyć. Znalazły się pieniądze, prace ruszyły, ale upadłość ogłosił wykonawca. W 2004 r. zapadła decyzja, że szpital będzie zajmował 9, a nie 17 pięter. Mimo to termin zakończenia inwestycji wielokrotnie przesuwano.

Od kilku lat w części CKD funkcjonuje m.in. Instytut Stomatologii. W 2012 r. oddano do użytku Centrum Dydaktyczne - część, w której kształcą się studenci. Znajduje się w nim m.in. aula na tysiąc osób, sale komputerowe, seminaryjne, wykładowe oraz sale z fantomami i sprzętem stomatologicznym. W CKD działa także Zakład Diagnostyki Obrazowej, wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt - m.in. rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy.

W kwietniu br. w 17-kondygnacyjnym budynku uruchomiono ponad 400-łóżkowy szpital, uznawany za najnowocześniejszy w regionie. Dysponuje m.in. hybrydową salą operacyjną, w której można wykonywać najbardziej skomplikowane operacje. W CKD funkcjonują lub są w trakcie uruchamiania oddziały: chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych i diabetologii, nefrodiabetologii, oddział intensywnej opieki medycznej, dializ, kardiochirurgii, kardiologii, nefrologii i hipertensjologii, ortopedii oraz rehabilitacji.

Jak podają władze UM, od 2007 r. w ramach wieloletniego planu Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło na inwestycję ponad 200 mln zł. Uczelnia dołożyła do tej sumy prawie 32 mln zł z własnych środków. Na uruchomienie Zakładu Genetyki Klinicznej UM otrzymał ponad 11 mln z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Obecnie uczelnia ubiega się o 210 mln zł unijnego dofinansowania na otwarcie w CKD Ośrodka Onkologii Akademickiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH