Łódź: ośrodek terapii noworodków po remoncie przyjmie więcej pacjentów

W łódzkim Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki otwarto po remoncie jedyną w kraju klinikę terapii najcięższych wad rozwojowych noworodków, która jest przygotowana na przyjęcie 600 zamiast - jak do tej pory - 400 pacjentów rocznie.

Jak podkreśliła kierownik Kliniki Intensywnej Terapii Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt prof. Iwona Maroszyńska, jest to jedyny w Polsce ośrodek zapewniający optymalne warunki do diagnostyki i kompleksowego leczenia najtrudniejszych i najbardziej złożonych wad rozwojowych.

- Przyjmujemy noworodki z problemami chirurgicznymi, które przychodzą na świat w Matce Polce. Nie muszą być nigdzie transportowane, mają na miejscu zespół lekarzy różnych specjalności: zabiegowych i niezabiegowych. Opieka odbywa się u nas w oddziale, a przy łóżku pacjenta spotykają się różni specjaliści - wyjaśniła.

Przed remontem w klinice były 22 miejsca dla noworodków i niemowląt, co pozwalało na przyjmowanie ok. 400 pacjentów rocznie. Obecnie miejsc jest 33, co - zdaniem kierownika kliniki - powinno pozwolić na przyjęcie co roku o 200 noworodków więcej.

Klinika współpracuje ze specjalistami różnych dziedzin pediatrii oraz chirurgii dziecięcej, kardiochirurgii, neurochirurgii, okulistyki, i laryngologii. W prowadzonej w placówce terapii wykorzystywane są nowoczesne techniki wentylacji z wentylacją oscylacyjną włącznie, istnieje też możliwość stosowania inhalacyjnego tlenku azotu.

Jak zapewnia Maroszyńska, klinika jest jedynym w Polsce aktywnym ośrodkiem leczenia ciężkiej niewydolności oddechowej z wykorzystaniem utlenowania pozaustrojowego. Przeżywalność noworodków z najcięższymi wadami wrodzonymi w kierowanym przez nią ośrodku jest porównywalna do najbardziej znanych placówek tego typu w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Jak zaznaczył dyrektor ICZMP prof. Maciej Banach, oddany do użytku obiekt jest najnowocześniejszą kliniką neonatologii w Polsce. 

W ramach projektu współfinansowanego przez UE, pomieszczenia kliniki zostały nie tylko gruntownie zmodernizowane, ale również wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt do ratowania życia i zdrowia niemowląt z wadami wrodzonymi, m.in. inkubatory, respiratory oscylacyjne, zestawy do terapii tlenkiem azotu, kardiomonitory, róznego typu pompy. W sumie na remont i wyposażenie wydano ponad 9 mln zł. Drugim etapem projektu będzie remont Kliniki Neonatologii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH