Łódź: nowy "Korczak" pozostanie w zabytkowych murach

Ponad 23,5 mln zł będzie kosztowała rozpoczynająca się w czerwcu rewitalizacja pięciu zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego im. Janusza Korczaka w Łodzi. Prace rewitalizacyjne mają zakończyć się w czerwcu 2014 r.

- To początek końca złych warunków w szpitalu - zapowiedział na wtorkowej(12 czerwca) konferencji prasowej Wojciech Szrajber - dyrektor zarządzającego szpitalem dziecięcym Wojewódzkiego Szpitala im. M. Kopernika w Łodzi.

Plan rewitalizacji zakłada m.in. odtworzenie pierwotnego stanu zewnętrznej architektury zabytkowych budynków i stworzenie w nich placówki ochrony zdrowia dla dzieci na miarę XXI wieku.

- Zostaną gołe ściany, w których powstaną de facto nowe budynki. Są to jednak mury zabytkowe, dlatego nie można np. umiejscowić windy na zewnętrz. Musi być w środku. Tak samo jak chociażby dwie klatki schodowe. To wszystko zabiera miejsce, więc nie będzie tu wielkich oddziałów. Powstanie niewielki, ale bardzo nowoczesny, obiekt spełniający wymogi UE - wyjaśnił Szrajber.

W czasie prac rewitalizacyjnych będą funkcjonowały m.in. oddziały chirurgii dziecięcej i otolaryngologii oraz poradnia szczepień. Ośrodek zawiesi natomiast działalność poradni: gastroenterologicznej, nefrologicznej, zaburzeń rozwoju dzieci, okulistycznej, audiologicznej, logopedycznej i ginekologicznej dla dziewcząt.

Do szpitala w Łagiewnikach ma być natomiast przeniesiona neurologia.

Dodał, że jeśli w przyszłości uda się wyremontować "niezabytkowe" budynki w "Korczaku", to ośrodek będzie zabiegał o powrót neurologii. Wcześniej wrócą tu jednak inne oddziały i przychodnie.

Po zakończeniu rewitalizacji pięciu zabytkowych budynków mają się w nich znaleźć oddziały: pediatryczny z alergologią (30 łóżek), chirurgii dziecięcej (12), otolaryngologii (15), blok operacyjny oraz poradnie: pediatryczna, neurologiczna, szczepień, chirurgii, otolaryngologii oraz pulmonologiczna. Wszystkie poradnie specjalistyczne będą w jednym budynku.

W czerwcu 2011 roku oddano do użytku pierwszy odremontowany i zmodernizowany zabytkowy pawilon, do którego przeniesiono oddział chirurgii dziecięcej. Rewitalizacja budynku pochłonęła 4,3 mln zł. Dodatkowo 1,3 mln zł kosztowało wyposażenia oddziału w aparaturę medyczną oraz łóżka i meble. Inwestycja została zrealizowana ze środków przekazanych przez <a href="http://www.portalsamorzadowy.pl" title="gospodarka komunalna, samorządy w sieci, inwestycje samorządowe">samorząd</a> województwa łódzkiego.

Z tego samego źródła pochodzi ponad 3,5 mln zł na rewitalizację pięciu kolejnych zabytkowych budynków "Korczaka". 20 mln zł na ten cel pozyskano natomiast z funduszy unijnych.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH