Łódź: niedługo koniec rewitalizacji budynków szpitala im. Korczaka

W czerwcu 2014 roku ma się zakończyć rewitalizacja pięciu zabytkowych budynków Ośrodka Pediatrycznego im. dr Janusza Korczaka w Łodzi - poinformowała podczas spotkaniu z mediami pełnomocnik dyrektora placówki ds. projektu Magdalena Janus-Hibner.

Projekt zakłada m.in. odtworzenie pierwotnego stanu zewnętrznej architektury zabytkowych budynków i stworzenie w nich placówki ochrony zdrowia dla dzieci. Ma powstać niewielki, ale nowoczesny, obiekt, spełniający wymogi UE. Jak powiedział zastępca dyrektora szpitala im. Kopernika ds. ośrodka pediatrycznego im. Korczaka Wojciech Antoszczyk, po zakończeniu inwestycji szpital będzie miał do dyspozycji ok. 60 łóżek.

W zabytkowych budynkach mają się znaleźć oddziały m.in. pediatryczny z alergologią, otolaryngologii, blok operacyjny oraz poradnie specjalistyczne.

Koszt inwestycji to ponad 26 mln zł. Większość pieniędzy pochodzi z Unii Europejskiej. Prace przy rewitalizacji pięciu budynków rozpoczęły się w ubiegłym roku.

W czerwcu 2011 roku oddano do użytku zmodernizowany pawilon, w którym działa oddział chirurgii dziecięcej. W sobotę (1 czerwca) w budynku nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy "Hol Erasmusa" - nowej nazwy dla szpitalnego korytarza i poczekalni przed pokojem zabiegowym.

Na ścianach pojawiły się kolorowe rysunki, na których głównym bohaterem jest żaba. Autorami pomysłu, a także wykonania są studenci programu wymiany międzynarodowej Erasmus i z Politechniki Łódzkiej.

- Celem programu jest stworzenie w placówkach medycznych warunków przyjaznych dla dzieci, aby choć na chwilę zapomniały o zmaganiach z chorobą - powiedziała koordynatorka projektu, studentka Politechniki Łódzkiej Martyna Płoszka.

Ośrodek Pediatryczny im. Korczaka powstał ponad sto lat temu. Przez wiele lat działał jako szpital im. Anny Marii. Jego fundatorami byli Matylda i Edward Herbstowie. Szpital był wówczas jedną z pierwszych placówek pediatrycznych na ziemiach polskich. Leczyły się w nim dzieci bez względu na wyznanie, narodowość czy stan majątkowy. Od 1950 r. szpital nosi imię doktora Janusza Korczaka.

Do początku XXI wieku "Korczak" działał jako oddzielna placówka. W 2004 r. został - w ramach restrukturyzacji - przyłączony do szpitala im. Kopernika w Łodzi. Trzy lata temu z obawy przed katastrofą budowlaną, zamknięto część jego pawilonów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH