Łódź: Politechnika dla niepełnosprawnych studentów

Jutro (31 marca) zostanie otwarte wybudowane od podstaw nowe biuro ds. osób niepełnosprawnych na Politechnice Łódzkiej.

– Z naszej wiedzy wynika, że jest to jedyne na polskich uczelniach Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych, które mieści się w specjalnie dla niego wybudowanym obiekcie – poinformowała rzecznik prasowy uczelni Ewa Chojnacka.

Nowa siedziba biura znajduje się w parterowym budynku o powierzchni 100 m kw. Mieści się w niej, m.in. sala spotkań, gabinet psychologiczny, wypożyczalnia sprzętu specjalistycznego oraz stanowisko komputerowe dla studentów niepełnosprawnych. Pomieszczenia użytkowe oraz toaleta są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.

Twórcami koncepcji architektonicznej budynku są architekci z Politechniki Łódzkiej.

Z danych uczelni wynika, że na tej uczelni studiuje obecnie ok. 230 niepełnosprawnych osób. Wśród nich najwięcej, bo 37 proc., jest studentów ze schorzeniami ruchu. Uczelnia oferuje im m.in. pomoc w dojeździe na zajęcia. Mogą oni też korzystać z urządzeń edukacyjnych i rehabilitacyjnych z wypożyczalni specjalistycznego sprzętu w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych.

Osoby z dysfunkcją słuchu mają możliwość korzystania z tłumaczy języka migowego.

– Ponadto 12 największych audytoriów i sal wykładowych jest wyposażonych w urządzenia współpracujące z indywidualnymi aparatami słuchowymi, wspomagające słyszenie – powiedziała Chojnacka. Dla osób niewidomych lub słabowidzących biuro także oferuje specjalistyczny sprzęt, przystosowane do ich potrzeb materiały edukacyjne i szkolenia z orientacji przestrzennej.

Wkrótce Politechnika Łódzka planuje oznakować teren dla osób niewidomych oraz wydzielić specjalne, bezpieczne drogi dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH