Łódź: Ośrodek Przeszczepów Szpiku już otwarty Dzięki nowemu ośrodkowi wzrośnie liczba transplantacji szpiku w Łódzkiem

Ponad 6 mln zł kosztowała budowa nowoczesnego Ośrodka Przeszczepów Szpiku, który powstał w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi.

Podczas poniedziałkowej uroczystości otwarcia ośrodka dyrektor szpitala Wojciech Szrajber przyznał, że to jedyny ośrodek w Łódzkiem, który będzie dokonywał przeszczepów, także allogenicznych (od dawcy). Placówka jest wyposażona we własną aparaturę diagnostyczną i leczniczą, aby nie narażać pacjentów na konieczność opuszczania budynku i kontakt z drobnoustrojami.

Klinika Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi działająca w strukturze szpitala im. Kopernika jest jedyną placówką w makroregionie łódzkim, która obejmuje specjalistyczną opieką hematologiczną 2,8 mln mieszkańców województwa. Rocznie hospitalizowanych jest tutaj ok. 1,5 tys. pacjentów.

Dotąd, ze względu na niewysoki standard izolatek, wykonywano w niej rocznie ok. 25-30 wyłącznie autologicznych przeszczepów szpiku, czyli szpiku pochodzącego od pacjenta. Chorzy, którzy wymagali przeszczepu szpiku od dawcy, byli odsyłani do lepiej wyposażonych ośrodków w Polsce. Po uruchomieniu nowej placówki liczba przeszczepów, łącznie z allogenicznymi, wzrośnie do ok. 50 rocznie.

Nowy budynek ośrodka ma ponad tysiąc m. kw. powierzchni. Znajduje się w nim osiem jednoosobowych sal. W pozostałych pomieszczeniach są gabinety lekarskie, dyżurka pielęgniarek oraz kuchnia przystosowana do przygotowywania sterylnych posiłków. Szpital kupił także sprzęt do diagnostyki obrazowej:  USG, RTG i EKG przyłóżkowe, wyłącznie na potrzeby pacjentów ośrodka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH