Łódź: Mabion zamierza zbudować kompleks naukowo-przemysłowy

Firma biotechnologiczna Mabion SA zamierza zbudować kompleks naukowo-przemysłowy w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (ŁSSE). W nowym zakładzie planowana jest produkcja dwóch leków przeciw nowotworom.

Według przedstawicieli ŁSSE procedura przetargowa w tej sprawie dobiega końca.

Mabion złożył ofertę na budowę kompleksu naukowo-przemysłowego na terenie podstrefy Łódź (Kompleks 1, dawniej Kompleks Nowy Józefów - Srebrna). W nowym zakładzie planowana jest produkcja dwóch leków biopodobnych przeciw nowotworom. Według komunikatu spółki "członkowie komisji przetargowej zadeklarowali, że pozytywnie zarekomendują zarządowi ŁSSE udzielenie zezwolenia na działalność Mabionu w strefie".

Jak powiedział we wtorek rzecznik ŁSSE Marcin Kwintkiewicz formalnie nie zakończyła się jeszcze procedura przetargowa wyłaniająca firmę, która uzyska zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w tej podstrefie. Przedstawiciele ŁSSE przyznają jednak, że wszystko jest na dobrej drodze.

-Biotechnologiczny kompleks naukowo-przemysłowy o wartości co najmniej 30 mln zł będzie na szeroką skalę wytwarzał leki biopodobne, które planujemy zarejestrować. Tym samym na koniec 2013 roku będziemy gotowi do uruchomienia seryjnej produkcji - uważa prezes zarządu Mabion SA Maciej Wieczorek.

Mabion planuje prowadzenie w kompleksie badań oraz produkcję leków biotechnologicznych, w tym dwóch leków biopodobnych opartych na własnych recepturach: MabionCD20 - służącego do leczenia nowotworów krwi oraz przeznaczonego do terapii raka piersi - MabionHER2.

Dotychczasowe oraz planowane testy laboratoryjne i badania kliniczne są prowadzone w ramach środków pozyskanych z emisji prywatnej akcji (22,8 mln zł) oraz dotacji unijnych (64 mln zł).

Nowy kompleks byłby drugą inwestycją spółki Mabion w Łódzkiej SSE. W 2009 roku otrzymała ona zezwolenie na stworzenie w budynku Textorial Park w Łodzi nowoczesnego centrum badań i rozwoju. Prowadzone są w nim prace badawczo-rozwojowe nad lekami biotechnologicznymi, stosowanymi w onkologii oraz chorobach metabolicznych. Zgodnie z zezwoleniem firma ma do końca 2014 roku zainwestować 20 mln zł.

Mabion SA to polska firma biotechnologiczna, utworzona w celu realizacji badań i wprowadzania na rynek biotechnologicznych leków najnowszej generacji opartych na przeciwciałach monoklonalnych. Spółka została utworzona w marcu 2007 roku przez cztery firmy farmaceutyczne: Polfarmex, Celon Pharma, Genexo i IBSS Biomed oraz dwa przedsiębiorstwa badawczo-rozwojowe: BioCentrum i Biotech Consulting. Od połowy 2010 roku spółka Mabion notowana jest na NewConnect.

Według komunikatu spółki 4 kwietnia odbędzie się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Mabionu, które ma podjąć uchwałę w sprawie przeniesienia notowań z NewConnect na rynek regulowany GPW oraz oferty publicznej o wartości około 40 mln zł Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH