Łódź: "Korczak" po rewitalizacji pozostanie na starym miejscu

Właśnie rozpoczęła się rewitalizacja Ośrodka Pediatrycznego im. Korczaka w Łodzi. Zabytkowym budynkom ma zostać przywrócona świetność. Cześć oddziałów ulokowano w nowym pawilonie. - Nikt nie zamierza sprzedawać odrestaurowanych budynków, szpital tam powróci - twierdzą samorząd i dyrekcja w odpowiedzi na protesty.

Szpital im. Korczaka to ikona Łodzi. W 2003 roku połączono go ze szpitalem im. Kopernika. Stuletnia lecznica została przemianowana na Ośrodek Pediatryczny im. Korczaka - przypomina historię szpitala Gazeta Wyborcza.

Taką fuzję i zamknięcie części oddziałów na czas remontów niektórzy odczytali jako próbę zlikwidowanie szpitala. Dlatego pojawiły się obywatelskie komitety obrony i pikiety. 

Urząd marszałkowski zdecydował, że nie pozwoli szpitalowi upaść, a budynek zrewitalizuje. Remont właśnie się zaczyna i potrwa dwa lata. Do czerwca 2014 roku zostanie odnowionych pięć zabytkowych pawilonów. Inwestycja pochłonie 23,5 mln zł, z czego 20 mln to pieniądze z Unii Europejskiej, a resztę wyłoży urząd marszałkowski.

- Sytuacja się uspokoiła i sądzę, że wiedza na temat przyszłości szpitala Korczaka dotarła do łodzian. Przeprowadzaliśmy szeroką kampanie informacyjną na ten temat. Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że korzystanie z funduszy unijnych przy remoncie szpitala nakłada odpowiednie rygory nie tylko dotyczące realizacji projektu, ale także wykorzystania remontowanego obiektu, który pozostanie szpitalem - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Joanna Blewąska, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego.

Uspokojenie emocji wokół remontu „Korczaka" i dalszych jego losów potwierdza Ada Sikora, rzecznik Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, któremu podlega szpital pediatryczny. Ostatni taki sygnał wpłynął do szpitala w połowie czerwca, a była to prośba o nie likwidowanie poradni specjalistycznych dla dzieci funkcjonujących przy szpitalu.

Niestety na czas remontu, czyli przez dwa lata dwa, oddziały i cztery poradnie spośród kilkunastu musi zostać zlikwidowanych, bo nie ma możliwości zawieszenia ich na ten czas. Dla pozostałych Wojciech Szrajber, dyrektor Szpitala im. Kopernika, któremu podlega Korczak, postanowił znaleźć miejsce gdzie będą dalej działać.

- Pełną informację o tym gdzie będą funkcjonować dotychczasowe poradnie po przeniesieniu, gdzie będzie można uzyskać pomoc opublikujemy po 17 lipca naszej stronie internetowej, kiedy zarząd województwa zatwierdzi proponowane przez nas zmiany. To wymóg formalny, który trzeba dopełnić - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Ada Sikora.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH