Łódź: Centrum Kliniczno-Dydaktyczne nareszcie otwarte

Na kwiecień zaplanowano oficjalne otwarcie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W ośrodku wykonywane są już jednak badania pacjentów szpitala im. Wojskowej Akademii Medycznej, w skład którego weszło CKD.

- Prawie 40 lat budowano ten obiekt. Teraz pozostało sprzątanie i wprowadzanie chorych. Zakład diagnostyki obrazowej może już przyjmować pacjentów. Pierwszych trzech było dzisiaj badanych w tym bardzo nowoczesnym i znakomicie wyposażonym zakładzie. Nawet najlepsze szpitale amerykańskie i europejskie nie mają obecnie lepszego sprzętu do diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej - powiedział rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Paweł Górski.

Oprócz rezonansu magnetycznego w zakładzie są też m.in.: tomograf komputerowy, ultrasonografy i aparaty do radiografii cyfrowej. Na razie jednak z tego sprzętu będą mogli korzystać wyłącznie pacjenci szpitala im. Wojskowej Akademii Medycznej, gdyż CKD nie ma kontraktu na badania ambulatoryjne.

Prof. Paweł Górski zapowiedział, że po pierwszym kwietnia CKD będzie przyjmować pacjentów do czterech klinik. Nefrologia z dializami, diabetologia, chirurgia ogólna i interna to pierwsze z dwunastu klinik, które mają funkcjonować w CKD. Będzie tam również OIOM. Wszystkie kliniki mają być otwarte do września.

Ze względu na długi czas realizacji i zmieniające się ceny trudno w tej chwili obliczyć, ile dokładnie kosztowała budowa CKD. Szacuje się, że była to kwota ponad miliarda zł. Dodatkowo 50 mln zł potrzebne było na wyposażenie placówki. Połowa pieniędzy na ten cel pochodziła ze środków Uniwersytetu Medycznego.

- Z budżetu państwa nie dostaliśmy pełnej sumy, o jaką walczyliśmy, dlatego też uczelnia musiała zaangażować własne pieniądze. To ok. 25 mln zł które już wydała, bądź musi zapłacić w najbliższych miesiącach. Można więc powiedzieć, że końcówka inwestycji została zrealizowana naszym wysiłkiem i za nasze pieniądze - powiedział Górski.

Dodał jednak, że uczelnia i szpital nie mogą narzekać na współpracę z Ministerstwem Zdrowia.

- Ministerstwo w ub. roku przekazało nam 10 mln zł i taką samą kwotę ma dać w kwietniu. Następne pieniądze mają być na przełomie września i października. Wspólnie z ministerstwem myślimy też nad tym, jak zagospodarować pozostałą powierzchnię budynku - powiedział Górski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH