Łódź: 474 mln zł na drugi etap inwestycji Uniwersytetu Medycznego Symulacja medyczna; FOT. SUM; zdjęcie ilustracyjne

Ponad 474 mln zł - z czego ok. 453 mln przekaże budżet państwa - kosztować będzie II etap budowy Centrum Kliniczno-Dydaktycznego (CKD) Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Inwestycja ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a jej ukończenie planowane jest na rok 2023.

- Budżet całej inwestycji wynosi 474 mln zł w tym ponad 20 mln zł to wkład własny uczelni. Dofinansowanie z budżetu Państwa wyniesie 453 mln zł; pieniądze przekazane zostaną do 2023 roku. W tym roku mamy do dyspozycji 15 mln zł, co pozwoli nam uruchomić proces projektowania - poinformował rektor łódzkiego Uniwersytetu Medycznego (UM) Radzisław Kordek.

CKD to strategiczna inwestycja UM w Łodzi, która realizowana jest od 1975 roku. Wieloprofilowy szpital z 11 klinikami otwarto dopiero po 39 latach budowy. Wcześniej rozpoczęły działalność jednostki znajdujące się w innych budynkach na terenie kompleksu CKD m.in. Instytut Stomatologii, Centrum Dydaktyczne, Zakład Diagnostyki Obrazowej, Kliniki Psychiatryczne. Otwarcie szpitala w 2014 r. nie oznaczało końca inwestycji - jedynie pierwszego jej etapu, m.in. dlatego, że nie wszystkie piętra w 17-kondygnacyjnym budynku zostały zagospodarowane.

Na konferencji w środę (31 stycznia) władze uczelni poinformowały o rozpoczęciu II etapu realizacji CKD. Jak zaznaczył kanclerz UM Jacek Grabowski, w 2018 roku planowane są wyłącznie prace projektowe, natomiast sama budowa rozpocznie się w roku 2019 lub 2020.

- Jesteśmy ekipą doświadczoną, która wyciągnęła ten obiekt z trwających ponad 30 lat tarapatów, dlatego etap projektowania musi być odpowiednio długi. Z budową dużej, komfortowej poradni specjalistycznej ruszymy jednak już w przyszłym tygodniu. Chcemy też stworzyć przebicie drogi do szpitala od strony ul. Narutowicza, bo obecny dojazd jest mało komfortowy - dodał.

W trakcie II etapu na terenie CKD zagospodarowane zostanie 43 tys. m kw., na których znajdzie się miejsce dla blisko 400 łóżek szpitalnych. Powstanie Akademicki Ośrodek Onkologiczny, do którego przeniesione zostaną kliniki UM działające obecnie szpitalu im. Kopernika. Poza tym w szpitalu przy ul. Pomorskiej znajdą miejsce oddziały ze szpitala im. Madurowicza, chirurgia onkologiczna ze szpitala na pl. Hallera, geriatria ze szpitala na Stokach oraz endokrynologia z ul. Sterlinga.

- W sumie powstanie kilkanaście oddziałów, przede wszystkim z obszaru onkologii oraz ginekologii i położnictwa - podkreślił rektor UM.

W połowie lutego UM ma otworzyć w CKD Centrum Symulacji Medycznych. Jednostka wyposażona w specjalistyczne fantomy i symulatory medyczne kosztowała ponad 56 mln zł, z czego ok. 33 mln pochodziły z UE, a ponad 13 mln zł przekazało Ministerstwo Zdrowia. Została ulokowana na 13 i 14 piętrze - tam również powstanie uczelniany hostel.

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH