Wśród szpitali przygotowujących się do dostosowania do standardów technicznych i sanitarnych, które zaczną obowiązywać od 2012 r., nie brakuje lecznic działających w XIX-wiecznych lub niewiele młodszych obiektach, pozostających pod opieką konserwatora zabytków.

Takich szpitali na samym tylko Mazowszu jest około 80. - Czy jest wtedy sens topić pieniądze w takie inwestycje, może lepiej budować od nowa? - zastanawia się wielu inwestorów. Nie zawsze wiedzą, że modernizując szpital mogą skorzystać ze środków resortu kultury i dziedzictwa narodowego, czy miejskiego konserwatora zabytków.

- Najtrudniejszą sprawą w przypadku adaptacji starych szpitali jest wtłoczenie nowoczesnych funkcji w zabytkową infrastrukturę - przyznaje Barbara Jezierska, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Dodaje: - Nie zawsze się to udaje, bo nie zawsze możliwy jest kompromis pomiędzy wymaganiami dla współczesnych obiektów ochrony zdrowia a ograniczeniami, które musi narzucić konserwator. Często bywa tak, że inwestor, który nie może umieścić potrzebnej funkcji w starym budynku, musi budować dla niej nową powierzchnię. Tak właśnie będzie w Otwocku, gdzie przy szpitalu przeciwgruźliczym z lat 30., adaptowanym teraz na lecznicę kardiologiczną, powstanie nowy blok operacyjny. W zasadzie nie wtrącamy się do wyglądu sal chorych, jednak stawiamy wymagania dotyczące zabytkowych elementów architektonicznych, korytarzy, elewacji, itp.

Prestiż adaptacji

Barbara Jezierska podkreśla, że adaptacje starych szpitali z zachowaniem ich zabytkowych wartości na nowoczesne lecznice, są bardzo popularne na Zachodzie, gdzie należą do najbardziej prestiżowych przedsięwzięć. Z tym, że wiążą się one jednak z kosztami nawet o 100% większymi niż koszty zwykłych modernizacji. Dlatego polscy inwestorzy często skłaniają się ku budowie nowych obiektów.

- Koszt adaptacji zabytkowego szpitala zależy, oczywiście, od stanu budynku i projektu, który chce zrealizować inwestor. Myślę jednak, że powszechna opinia, iż taniej jest wybudować nowy gmach, wydaje się przesadzona i szkodzi sprawie zabytków - ocenia Piotr Gerber, prezes EMC Instytut Medyczny, spółki akcyjnej, która dokonała modernizacji zabytkowych obiektów ochrony zdrowia w Ząbkowicach Śląskich, Wrocławiu oraz Świebodzicach i przygotowuje się już do następnej adaptacji.

- Przykład naszych inwestycji zdaje się temu przeczyć. Być może złotówka w rękach prywatnego inwestora ma po prostu inną wartość, nich w rękach inwestora publicznego - dodaje intrygująco nasz rozmówca.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH