Kujawsko-Pomorskie: ruszyły przetargi w "pakiecie stulecia"

Spółka samorządowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne przyjęła pierwszych oferentów na modernizację szpitali z regionu. Do dwóch pierwszych przetargów zgłosiło się 10 firm.

– W lutym poznamy firmy, które zajmą się rozbudową i modernizacją Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, oraz bydgoskiego Centrum Onkologii – informuje portal rynekzdrowia.pl Beata Krzemińska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Inwestycja w Szpitalu Dziecięcym kosztować będzie ponad 155 milionów złotych. Zostanie wybudowany zupełnie nowy kompleks lecznicy, a istniejąca zabytkowa część gmachu głównego będzie gruntowanie zmodernizowana. Placówka wzbogaci się o nowoczesny oddział chirurgii i leczenia oparzeń oraz trzy nowe sale operacyjne, a także hotelik z miejscami noclegowymi dla rodziców chorych dzieci.

Na dachu ośrodka powstanie ogród dla małych pacjentów, a w jednym z obiektów powstanie basen. Zakończenie robót budowlanych i wyposażeniowych zaplanowano na 2011 rok.

– W Centrum Onkologii planowana jest budowa parku aktywnej rehabilitacji i sportu oraz modernizacja oddziałów łóżkowych oraz zakładu diagnostyki laboratoryjnej. W sumie prace kosztować będą blisko 95 milionów złotych – dodaje rzecznik.

W sumie w ramach "pakietu stulecia", w ciągu dwóch lat planowana jest przebudowa 10 placówek. Po zakończeniu prac wszystkie lecznice mają osiągnąć europejski standard infrastrukturalny. Na ten cel województwo wyda blisko pół miliarda złotych.

Pieniądze te w większości pochodzą z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który zaciągnęła specjalnie do tego celu powołana przez samorząd województwa spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. Samorząd jest gwarantem kredytu i będzie spłacał go przez 25 lat. 

Umowa jest efektem blisko rocznego procesu negocjacji i analiz. To pierwszy w Europie Wschodniej projekt medyczny, który otrzymał wsparcie EBI.

– Fakt, że udało się nam otrzymać pieniądze, zawdzięczamy dobrze przygotowanemu projektowi. Pokazaliśmy kompleksowy plan, którego celem było dostosowanie naszych szpitali do międzynarodowych standardów. Nie skupialiśmy się na poszczególnych placówkach, ochronę zdrowia w województwie potraktowaliśmy jako jeden produkt. I to zyskało akceptację – zaznacza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl  Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak dodaje nasz rozmówca, w przypadku zwykłego kredytu szpitale nie uniknęłyby zadłużenia, nie udałoby się również otrzymać jednego kredytu na wszystkie planowane inwestycje, co nie tylko wydłużyłoby procedury, ale jeszcze zwiększyłoby koszty.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH