Kujawsko-Pomorskie: 425 mln zł kredytu dla szpitali

Województwo kujawsko-pomorskie otrzyma 425 mln zł z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na modernizację dziewięciu najważniejszych specjalistycznych szpitali w regionie. W środę (3 listopada) władze samorządowe województwa podpisały umowę kredytową.

Pieniądze mają pomóc szpitalom w osiągnięciu takich standardów wyposażenia, jakie mają podobne placówki w Europie Zachodniej.

– Śmiało można powiedzieć, że to inwestycyjny pakiet stulecia. Ma zapewnić konieczną transfuzję nowoczesności dla wojewódzkich lecznic – podkreślił marszałek województwa Piotr Całbecki.

– Umowa jest efektem blisko rocznego procesu negocjacji i analiz; specjaliści z EBI przez wiele miesięcy rozważali sytuację naszej służby zdrowia, odbyło się w tej sprawie wiele spotkań i kilka wizytacji – dodał Całbecki.

Stronami umowy są EBI i powołana dla realizacji programu wojewódzka spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, zaś jej gwarantem samorząd województwa.

Program modernizacji dotyczy szpitali w Bydgoszczy (Wojewódzki Szpital Dziecięcy, Centrum Onkologii, Centrum Pulmonologii i Szpital Obserwacyjno-Zakaźny), Toruniu (Wojewódzki Szpital Zespolony, Wojewódzki Szpital Dziecięcy i Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Psychiatrycznego), Włocławku (Szpital Wojewódzki) i Świeciu nad Wisłą (Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych).

EBI jest instytucją finansową Unii Europejskiej o niekomercyjnym charakterze, jego misją jest między innymi udzielanie długoterminowych pożyczek na realizację projektów inwestycyjnych, służących europejskiej spójności regionalnej.

Planowana modernizacja placówek medycznych jest kolejną inwestycją wojewódzkiego samorządu w ochronę zdrowia. Wcześniej pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczono na remonty i modernizacje oraz zakupy sprzętu dla szpitali we wszystkich szesnastu powiatach ziemskich województwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH