Pół roku później niż planowano, w marcu 2010 roku otwarta dla pacjentów ma zostać nowa część szpitala NZOZ Krapkowickiego Centrum Zdrowia. Dodatkowe prace, zmiana przepisów i problemy z regularnością finansowania - to przyczyny opóźnień.

W sumie koszty budowy sięgną 18,1 mln. O ponad 3 mln więcej niż wcześniej szacowano.

Pierwszy raz termin oddania nowego skrzydła lecznicy przesunięto na koniec października. Teraz mówi się już o końcu grudnia. W dodatku zakończenie prac nie oznacza, że nazajutrz będzie można przeprowadzać oddziały z ulicy Kozielskiej. Odbiory techniczne mogą potrwać, a później trzeba wyposażyć wnętrza. Starosta Albert Macha ocenia, że rozruch nowej części szpitala może zatem nastąpić najwcześniej pod koniec marca.

Opóźnienie groźne jest przede wszystkim ze względów finansowych. Powiat dostał bowiem dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego na wyposażenie bloku operacyjnego - 1 150 000 zł. Aby ją otrzymać, trzeba było opracować wniosek, a w nim są zapisane zobowiązania.

– Termin wyposażenia bloku był wyznaczony na czerwiec i już raz prolongowaliśmy umowę z Urzędem Marszałkowskim. Ale nie chodzi tylko o czas realizacji inwestycji, ale również o wskaźniki wykorzystania sprzętu. Do kwietnia to wykorzystanie będzie zerowe, a to oznacza, że powiat nie wywiąże się ze swoich deklaracji. Dlatego obawiam się, że możemy nie dostać zwrotu poniesionych nakładów – przypomina radny opozycji, Maciej Sonik.

Starosta Albert Macha tłumaczy, że opóźnienia to skutek dodatkowych robót. To, że trzeba było je wykonać, okazywało się już w trakcie budowy. Zmieniły się też niektóre przepisy. W związku z tym trzeba było m.in. przeprojektować izbę przyjęć.

Jest jeszcze problem z wyposażeniem pracowni RTG i sterylizatorni, na które nie ma pieniędzy. Szpital bez nich nie ruszy. Jak szacuje starosta, potrzebne jest dodatkowe 1,5 mln zł. Prezes szpitala zwróciła się z prośbą o wsparcie do gmin.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH