Kraków: umowa na sprzęt do radioterapii protonowej podpisana

W środę (9 listopada) dyrekcja Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie (IFJ PAN) podpisała umowę na dostawę nowoczesnego stanowiska terapeutycznego tzw. gantry - umożliwiającego precyzyjne prowadzenie radioterapii protonowej.

Jak tłumaczy prof. Paweł Olko, wicedyrektor Instytut Fizyki Jądrowej PAN, urządzenie pozwoli na wykorzystanie cyklotronu, który będzie zainstalowany w Krakowie i znajdzie zastosowaie do leczenia najtrudniejszych przypadków nowotworów. - Dzięki gantry można napromieniać z wielką precyzją guzy znajdujące się w dowolnej części ciała - dodaje.

Jak informowalśmy w portalu rynekzdrowia.pl we wtorek (8 listopada), dostawcą sprzętu będzie belgijska firma Ion Beam Applications SA. Stanowisko gantry ma być gotowe w połowie 2014 r.

Budowa stanowiska gantry to drugi etap realizacji Narodowego Centrum Radioterapii Hadronowej - Centrum Cyklotronowego Bronowice (CCB), które ma powstać w Krakowie do końca 2013 r. W pierwszej fazie Centrum zostanie wyposażone w cyklotron Proteus C-235 wraz z infrastrukturą techniczną do radioterapii protonowej gałki ocznej.

Z informacji przekazanych nam przez IFJ PAN wynika, że infrastruktura obiektu zostanie wyposażona w systemy, umożliwiające precyzyjne pozycjonowanie pacjenta, tomograf komputerowy, salę anestezjologii dla przygotowania pacjentów pediatrycznych oraz w systemy planowania leczenia dla radioterapii konwencjonalnej i protonowej. Ważnym zastosowaniem stanowiska gantry będzie leczenie guzów nowotworowych u dzieci.

Stanisław Kwieciński, rzecznik IFJ PAN podkreślał, że tak nowoczesne stanowiska gantry są od niedawna stosowane w zaledwie kilku ośrodkach w USA, Japonii, Niemczech i Szwajcarii. Koszt tej części projektu to około 95 mln zł, z czego 67,5 mln zł to środki UE. Całkowity koszt budowy CCB to około 240 mln zł, z czego ponad połowa będzie pochodzić z unijngo Programu Innowacyjna Gospodarka. Pozostałe środki przekaże budżet państwa.

Projekt realizuje Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w ramach Konsorcjum Narodowego Centrum Radioterapii Hadronowej. W skład konsorcjum wchodzi 12 jednostek naukowych i terapeutycznych z całego kraju.

W krakowskim Instytucie Fizyki Jądrowej PAN od kilku miesięcy działa pierwsza w Polsce Pracownia Radioterapii Protonowej, która do leczenia nowotworów oka wykorzystuje zainstalowany tam mniejszy cyklotron AIC 144. Do tej pory terapię przeszło dziewięciu pacjentów. Jeszcze w tym roku zakwalifikowano do niej kolejnych sześć osób.

Zdaniem prof. Pawła Olko problemem jest to, że w katalogu świadczeń medycznych wciąż nie ma takiej procedury jak radioterapia protonowa. Pierwsi pacjenci są leczeni w ramach eksperymentu medycznego. Instytut Fizyki Jądrowej czeka na stanowisko Agencji Oceny Technologii Medycznych. - Liczymy, że sprawa szybko się zakończy i że kolejni pacjenci będą mogli być leczeni - mówi prof. Olko.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH