Kraków: ruszy budowa centrum urazowego

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof odbędzie się 6 października. Nowoczesny ośrodek ma być gotowy w 2013 r.

Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof, które powstanie w ramach struktury Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i ma zapewniać szybką wielospecjalistyczną pomoc na najwyższym poziomie referencyjnym ofiarom pojedynczych wypadków, ale i zdarzeń masowych.

Jak zapewnia uniwersytecka lecznica, w razie katastrofy w rejonie, Centrum będzie w stanie udzielić doraźnej pomocy około 70-80 osobom jednocześnie. Na dachu pięciokondygnacyjnego gmachu wybudowane zostanie lądowisko dla helikopterów ratowniczych. Parter budynku zajmie szpitalny oddział ratunkowy.

W ośrodku znajdzie się również m. in. 6 sal operacyjnych, sale do prowadzenia opieki pooperacyjnej i intensywnej terapii. Jednostka wyposażona będzie w najnowocześniejszy sprzęt medyczny, w tym komorę hiperbaryczną.

CUMRiK w ramach Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie świadczyć będzie pomoc pacjentom z Krakowa i całego regionu. Jak podaje szpital, placówka została wybrana do tej roli przez niezależny zespół wojewódzkich konsultantów.

Według prof. Leszka Brongela, ordynatora Oddziału Klinicznego Kliniki Medycyny Ratunkowej i Obrażeń Wielonarządowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie najważniejszym argumentem za wyborem lokalizacji Centrum był fakt, że w lecznica oferuje dostęp do wielu specjalistów z różnych dziedzin. Po udzieleniu niezbędnej wielospecjalistycznej pomocy pourazowej, będą mogli się oni zająć dalszym leczeniem pacjentów na poszczególnych oddziałach szpitala.

Krzysztof Suszek, dyrektor Biura Prasy i Promocji Ministerstwa Zdrowia w rozmowie z Rynkiem Zdrowia podkreślał, że tworzenie centrów urazowych przyczynia się także do zmniejszenia kosztów leczenia i rehabilitacji pacjenta urazowego.

- Również koszty wyposażenia zakładów opieki zdrowotnej oraz utrzymywania w stałej gotowości pełnej diagnostyki i zespołu specjalistów w kilkunastu szpitalach - a nie w kilkuset w całym kraju - są stosunkowo niższe. Wprowadzone rozwiązanie zapewnia optymalną, wysokiej jakości organizację świadczeń związanych z leczeniem mnogich obrażeń ciała, przy minimalnym - w skali kraju - obciążeniu finansowym - dodaje dyrektor Suszek.

Krakowski projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego 
Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Wartość robót budowlanych i instalacyjnych wyniesie ok. 70 mln zł. Dodatkowo zakupiony zostanie sprzęt medyczny o wartości ponad 11 mln zł. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 17 października br.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie posiada 27 specjalistycznych oddziałów klinicznych i 1300 łóżek stacjonarnych. Centrum będzie gotowe zaopatrzyć ofiary  ewentualnych masowych zdarzeń na ''zakopiance'', na Błoniach i Wawelu, na lotnisku w Balicach i autostradzie A4.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH