Parlamentarzyści PiS zapowiedzieli w czwartek (1 października), że będą walczyć o byt i rozwój Szpitala Specjalistycznego im. Babińskiego w Krakowie dopóki zarząd województwa nie wycofa się ze swych zamierzeń. Chcą, by władze Małopolski wykreśliły szpital z przyjętej w kwietniu tego roku uchwały o planie wykorzystania wojewódzkiego zasobu nieruchomości.

Zgodnie z tym planem nowy szpital psychiatryczny ma być wybudowany w innej lokalizacji, zaś nieruchomości pozostałe po Szpitalu im. Babińskiego zostałyby sprzedane. Według władz województwa, całkowity remont obecnego szpitala - którego koszt oszacowano na 135 mln zł - byłby droższy niż budowa nowego.

Rzeczoznawca majątkowy we wrześniu 2008 r. wycenił wartość kompleksu szpitalnego wpisanego do rejestru zabytków (złożonego z terenu o powierzchni ponad 48 ha i kilkudziesięciu budynków, w tym kilkunastu pawilonów dla chorych) na 59,5 mln zł.

Przeciwni sprzedaży szpitala i budowie nowego są pracownicy oraz lokatorzy przyszpitalnych mieszkań.

Ryszard Legutko podkreślił, że Szpital im. Babińskiego to jedna z najstarszych placówek leczenia psychiatrycznego w Polsce, która została założona w zgodzie z bardzo nowoczesnym sposobem leczenia chorych.

Natomiast według Andrzeja  Adamczyka, choć wojewódzki konserwator zabytków nie może zgodzić się na podział kompleksu szpitalnego, to jednak dopuściłby zmiany modernizacyjne wewnątrz budynków, które umożliwiłyby ich adaptacje i lepsze niż dotychczas. Od 1999 do 2008 r. na remonty w szpitalu wydano ponad 33 mln zł. Według Adamczyka, jeśli budynki zostałyby sprzedane i zmieniłyby funkcję trzeba będzie zwrócić fundusze uzyskane z Unii.

Według posłów plany sprzedaży szpitala uniemożliwiają zdobycie pieniędzy na jego rewitalizację, rozbudowę i utrzymanie, dlatego zamierzają wystąpić do Zarządu Województwa Małopolskiego o wycofanie się z tych zamiarów.

– Nie dojdzie do sprzedaży nieruchomości szpitala, jeśli nie będzie lokalizacji i studium wykonalności dla nowego obiektu. Poza tym na sprzedaż placówki muszą się zgodzić radni sejmiku – powiedział agencji rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Zdobysław Milewski.

Szpital dla Nerwowo i Umysłowo Chorych w Kobierzynie pod Krakowem został wybudowany przed I wojną światową, a uruchomiony oficjalnie w 1917 r. Powstał on w oparciu o koncepcję samowystarczalnego miasta-ogrodu. W parku zbudowano pawilony dla chorych oraz ponad 40 budynków administracyjnych, gospodarczych, mieszkalnych (m.in. piekarnię, pralnię, elektrociepłownię, warsztaty techniczne, warsztaty terapii zajęciowej, boisko, kaplicę i cmentarz). Dziś szpital ma 780 łóżek. Rocznie leczy się w nim ok. 9 tys. pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH