Kraków: otwarto Centrum Torakoonkologii i Transplantologii w szpitalu Jana Pawła II Fot. archiwum

Interdyscyplinarne Centrum Torakoonkologii i Transplantologii zostało otwarte we wtorek (11 września) w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. Placówka powstała dzięki 17,5 mln zł unijnej dotacji z małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

W ramach projektu, którego całkowita wartość wyniosła 22 mln zł, przebudowano i nadbudowano budynek torakochirurgii krakowskiego szpitala, zyskując kolejne ponad 312 metrów kwadratowych powierzchni. Zmodernizowano również dużą jego część o powierzchni ponad 2,7 tys. m. kw. Rozbudowano też blok operacyjny, gdzie powstała nowoczesna sala operacyjna, dodatkowa sala wybudzeniowa wraz z niezbędnym zapleczem, a także odcinek intensywnego nadzoru pooperacyjnego z ośmioma stanowiskami.

Jak oceniła dyrektor szpitala Jana Pawła II Anna Prokop-Staszecka, placówka ma przesłanki do stwierdzenia, że dzięki inwestycji znacząco zwiększy się dostęp do usług leczniczych w zakresie chirurgii klatki piersiowej. W roku 2020 planowane jest tam leczenie ponad 3,7 tys. pacjentów rocznie.

Według władz województwa małopolskiego, dzięki środkom unijnym torakochirurdzy zajmujący się na co dzień diagnostyką i leczeniem operacyjnym chorób narządów klatki piersiowej: przełyku, tchawicy, oskrzeli i płuc, w tym leczeniem nowotworów, będą mieć zdecydowanie lepsze warunki do pracy. Jak zapowiedziano, w przyszłości będzie możliwe, w oparciu o powstałą infrastrukturę, również przeprowadzanie przeszczepów płuc.

- Celem projektu związanego z utworzeniem centrum było zwiększenie dostępności oraz usług zdrowotnych w zakresie chirurgii klatki piersiowej i chirurgii onkologicznej dla mieszkańców Małopolski. W wyniku realizacji projektu zwiększy się także odsetek operacji wykonywanych technikami minimalnie inwazyjnymi - podkreślił wicemarszałek województwa Wojciech Kozak, odpowiedzialny m.in. za obszar zdrowia.

Jak zapowiedział, w przyszłym roku z budżetu województwa zostanie przekazane 8,2 mln zł na kolejne inwestycje w szpitalu - na Oddziale Klinicznym Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca.

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II rocznie hospitalizuje ponad 31 tys. pacjentów. W szpitalnych poradniach jest udzielanych ok. 132 tys. porad. Rocznie placówka przeprowadza ok. 15,8 tys. operacji i zabiegów (w tym ponad 2 tys. operacji ma otwartym sercu). Ponadto, każdego roku w szpitalu wszczepianych jest ok. 700 rozruszników i ok. 300 kardiowerterów serca.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych