600 mln złotych - na taką kwotę od rządu czeka Uniwersytet Jagielloński, który za przekazane fundusze chce wybudować nowy Szpital Uniwersytecki. Tymczasem miasto ogłasza konkurs na zagospodarowanie gruntów przy ul. Kopernika, gdzie obecnie mieści się akademicki szpital.

Uniwersytet musi wybudować nowy szpital, ponieważ kliniki zlokalizowane między ulicami Lubicz, Górzecką i Kopernika nie spełniają standardów. Są to piękne zabytkowe budynki, jednak nie nadające się już na placówki medyczne. Pacjenci wożeni są między jednym a drugim budynkiem, a lekarze muszą przechodzić do innych klinik ta by skonsultować dany przypadek - pisze Gazeta Wyborcza.

- W najbliższych latach remonty tych kilkunastu klinik pochłonęłyby ponad 600 mln zł. Tyle samo chcielibyśmy dostać z budżetu państwa na budowę nowego szpitala. To o wiele sensowniejszy sposób wydania budżetowych pieniędzy, niż topienie ich w nigdy nie kończące się remonty XIX-wiecznych budynków - mówi prof. Wojciech Nowak, prorektor UJ ds. Collegium Medium

Pokrycie kosztów nowej placówki planowana jest w formie partnerstwa publiczno – prywatnego. Wiąże się to z koniecznością pozyskania od sponsorów i prywatnych inwestorów drugie 600 mln złotych. Całkowity koszt budowy nowego szpitala to miliard 226 mln zł.

- Może wreszcie Krakowowi udałoby się zerwać z niechlubną polską tradycją, zgodnie z którą nowy szpital buduje się przez 20 lat. Żeby pozyskać prywatnego inwestora, potrzebne jest nam zapewnienie finansowania przez publicznego płatnika, czyli gwarancje rządowe. Jeśli je dostaniemy, to znajdziemy partnerów, którzy wybudują, wyposażą, a nawet podejmą się administrowania szpitalem. Ku naszemu zaskoczeniu, bo przecież działamy w czasach kryzysu, zainteresowanie tą inwestycją, również wśród zagranicznych kontrahentów, jest bardzo duże - mówi Gazecie Wyborczej Jerzy Miller, wojewoda małopolski, który pomaga uczelni w staraniach o pieniądze w Ministerstwie Finansów.

Jeśli plan się powiedzie będzie to najprawdopodobniej największa inwestycja w sektor medyczny w Polsce, czytamy w „Gazecie Wyborczej”. W nowym szpitalu miałoby się znaleźć ponad 900 łóżek, 24 sale operacyjne, 92 stanowiska intensywnej terapii. A to wszystko w jednym budynku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH