Kraków: co dalej ze szpitalem psychiatrycznym?

Władze zdecydują raczej o remoncie placówki niż o budowie nowego szpitala.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej członek zarządu województwa Wojciech Kozak, na razie nie ma mowy o budowie nowego szpitala psychiatrycznego i sprzedaży nieruchomości pozostałych po szpitalu im. Babińskiego. Takie rozwiązanie rozważano w zeszłym roku, bo koszty całkowitego remontu szpitala oszacowano na 135 mln zł, co byłoby droższe niż budowa nowego.

Cały kompleks szpitalny w Krakowie-Kobierzynie, wpisany do rejestru zabytków, składa się z terenu o powierzchni ok. 52 ha i ponad 40 budynków. Obecnie placówka korzysta z około 20 obiektów. Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgadza się na podział tego terenu. Szpital przynosi straty, jest też zadłużony. – Musimy zacisnąć pasa i starać się zgodnie z wymogami i dysponując posiadanymi środkami remontować obiekty szpitala – Tłumaczył Kozak.

W 2010 r. Szpital Specjalistyczny im. Babińskiego ma dostać od samorządu województwa 1,7 mln zł na rozwój i modernizację Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnień. – Jest pomysł, żeby powołać spółkę, która będzie zarządzała obiektami, których nie wykorzystuje szpital. Być może dałoby się je wynająć lub wydzierżawić innym podmiotom – mówił Kozak. Budynki mogłyby być wynajęte np. firmie prowadzącej hipoterapię lub też na inne cele, które nie kolidują z działalnością szpitala.

Szpital im. Babińskiego dysponuje 813 łóżkami na 20 oddziałach stacjonarnych. Placówka ma też cztery oddziały dzienne (75 miejsc), trzy poradnie zdrowia psychicznego i pięć zespołów leczenia środowiskowego. Zatrudnia ponad 1 tys. pracowników, w tym 120 lekarzy. Rocznie na oddziałach stacjonarnych leczy się ponad 9 tys. pacjentów.

W 2009 r. kontrakt Szpitala im. Babińskiego w psychiatrii wynosił 47,5 mln zł, a nadwykonania świadczeń – ok. 4 mln. Zadłużenie krótkoterminowe placówki wynosi 1,1 mln zł, a długoterminowe ok. 2 mln zł. Kontrakt na pierwsze półrocze tego roku (na kolejne półrocze ma być ogłoszony konkurs) to 23,8 mln zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH