PAP/Rynek Zdrowia | 11-07-2019 18:38

Koszalin: za 15 mln zł powstanie przyszpitalne Centrum Opieki Długoterminowej

Przy szpitalu gruźliczym w Koszalinie powstanie Centrum Opieki Długoterminowej na 47 łóżek. W czwartek (11 lipca) dyrektor szpitala Robert Szank i wicemarszałek woj. zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj podpisali umowę na dofinansowanie inwestycji szacowanej na ok. 15 mln zł.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Sobieraj przypomniał podczas konferencji prasowej, że plany utworzenia Centrum Opieki Długoterminowej w Koszalinie były już od 10 lat, a przez ostatnie 4 lata szukano "montażu finansowego" na tę inwestycję. Zaznaczył, że ostatecznie na projekt, którego koszt oszacowano na ok. 15 mln zł, udało się pozyskać 90 proc. dofinansowania z regionalnego programu operacyjnego i budżetu państwa.

- To długo oczekiwana umowa - przyznał dyrektor Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie. Szank dodał, że przetarg na budowę obiektu w formule "zaprojektuj i wybuduj" będzie ogłoszony w sierpniu. Centrum Opieki Długoterminowej ma powstać do końca trzeciego kwartału 2022 r.

Centrum Opieki Długoterminowej powstanie na terenie szpitala gruźliczego, od strony Doliny Sportowej, z wejściem od ul. Dąbrowskiego. Z budynkiem szpitala zostanie połączony łącznikiem. Ten, ze względu na dużą różnicę poziomów, w nowym COD będzie wychodził na drugiej kondygnacji obiektu, a w budynku szpitala na wysokości izby przyjęć. Rozwiązanie to nie będzie wymagało budowy schodów.

W COD będzie 47 łóżek. - Budynek będzie się składał z dwóch kondygnacji. W zerowej będzie strefa rehabilitacyjna z gabinetami do terapii grupowej, indywidualnej oraz zaplecze technologiczne budynku. Na pierwszym piętrze znajdzie się oddział tzw. łóżkowy z gabinetami specjalistycznymi lekarzy, pielęgniarek, opiekunów, rehabilitantów i fizjoterapeutów - poinformował Szank.

Obecnie szpital gruźliczy prowadzi na trzecim piętrze zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy na 27 miejsc. Pomieszczenia nie spełniają już wymogów ministra zdrowia w zakresie opieki długoterminowej, dlatego gdy zostanie wybudowany nowy obiekt, wszyscy pacjenci z zakładu zostaną do niego przeniesieni. Ich miejsce zajmą gruźlicy.

Według informacji przekazanych przez dyrektora SZGiCP w Koszalinie aktualnie ponad 200 osób czeka na przyjęcie do prowadzonego w szpitalu zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, jedynego tego typu w mieście. Średni czas pobytu pacjenta to pół roku. Nowe centrum, które można będzie w przyszłości rozbudować o kolejne dwie kondygnacje i tym samym zwiększyć liczbę łóżek do 100, ma skrócić kolejkę oczekujących.

Inga Domurat (PAP)