Kielce: władze regionu rezygnują z budowy nowej siedziby szpitala dziecięcego

Władze województwa świętokrzyskiego zawiesiły plan budowy nowego szpitala dziecięcego z powodu braku środków na realizację inwestycji. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Kielcach, który miał doczekać się nowej siedziby, zostanie jedynie zmodernizowany.

O nowy obiekt dla szpitala dziecięcego od lat zabiegają lekarze kieleckiego WSSD. Jego budowę kolejni decydenci zapowiadali od końca lat 90.
Trzy lata temu deklaracje w tej sprawie składał zarząd województwa świętokrzyskiego. Pozwolenie na budowę WSSD otrzymał w 2011 r. - inwestycja miała ruszyć jesienią 2012 r. Obecnie wiadomo już, że w najbliższym czasie nic z tego nie będzie.

Podczas ostatniej sesji Sejmiku Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego przyznał, że planowana budowa nowej siedziby szpitala dziecięcego zostaje zawieszona, będzie natomiast rekomendowana modernizacja obecnych pawilonów WSSD usytuowanych przy ul. Langiewicza.
Jak wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Iwona Sinkiewicz-Potaczała, rzecznik marszałka, decyzja ta jest podyktowana trudną sytuację finansową i zmniejszonym budżetem województwa (o 64 mln zł w stosunku do ub.r.).

- Plany zakładają wyburzenie najstarszego pawilonu B i wybudowanie w jego miejsce nowoczesnego budynku, a także termomodernizację wszystkich obiektów szpitala. Oceniamy, że takie działania pozwolą na przedłużenie żywotności szpitala dziecięcego na kolejne kilkanaście lat - wyjaśnia rzeczniczka. 

Koszt modernizacji szacowany jest na około 10-15 mln zł. Środki na modernizację mają pochodzić z funduszy unijnych.

Planowany remont i związana z tym konieczność wyburzenia jednego budynku lecznicy oznacza rozdzielenie oddziału chorób wewnętrznych: pododdział nefrologii miałby się przenieść na do drugiego obiektu WSSD przy ul. Artwińskiego, gdzie znajdują się oddziały onkologii i hematologii dziecięcej oraz endokrynologii i diabetologii.

Lekarze są temu jednak przeciwni - podkreślają, że takie rozbicie jednostki wpłynie negatywnie na proces leczenia małych pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH