Kielce: rusza produkcja komercyjnych radiofarmaceutyków

Spółka Synektik SA otrzymała potwierdzenie rejestracji produkcji radiofarmaceutyków stosowanych w medycynie nuklearnej. Wytwarzanie produktu będzie odbywać się w pomieszczeniach wynajmowanych od Zakładu Medycyny Nuklearnej przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

Łączne nakłady inwestycyjne Synektik związane z uruchomieniem produkcji wyniosły 18,8 mln zł. Szacuje się, że wartość rynku radiofarmaceutyków wyniesie do 2015 roku około 100 mln zł, a zapotrzebowanie na te preparaty ulegnie potrojeniu - do ponad 75 tys. dawek rocznie.

Obecnie spółka ma zakontraktowane na rynku polskim dostawy 13,5 tys. dawek radiofarmaceutyku rocznie. W ciągu najbliższych 6-9 miesięcy planowane jest podpisanie kolejnych umów, które łącznie z zawartymi do tej pory zapewnią Synektik roczne przychody na poziomie 20-21 mln zł - informuje spółka w komunikacie prasowym.

Wytwarzana w Polsce fluorodeoksyglukoza znakowana izotopem 18F, na podstawie  licencji austriackiej firmy IASON GmbH, jest używana w diagnostyce obrazowej PET (pozytonowa tomografia emisyjna). Znajduje zastosowanie w obrazowaniu onkologicznym, kardiologicznym i neurologicznym.

Synektik planuje także rejestrację i uruchomienie drugiego radiofarmaceutyku, który znajduje zastosowanie w diagnozie nowotworów kości. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH