Kielce: rozpoczęła się budowa uniwersyteckiego Centrum Rehabilitacji i Sportu

Nowoczesna hala sportowa i zaplecze naukowo-dydaktyczne dla kierunku fizjoterapia będą funkcjonowały w budowanym Centrum Rehabilitacji i Sportu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. We wtorek (24 czerwca) uroczyście rozpoczęto inwestycję.

Projekt o wartości ponad 11 mln zł jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Wg założeń władz kieleckiego uniwersytetu, obiekt powstający w nowym kampusie uczelni przy ul. Świętokrzyskiej, będzie bazą dla zajęć sportowych studentów oraz centrum badań zakresu kultury fizycznej i nowoczesnych metod rehabilitacji.

Gmach o powierzchni 2,7 tys. m kw., który pomieści halę sportową i Akademickie Centrum Fizjoterapii, ma powstać do marca 2015 r. Jego projekt opracowała firma Komplex Bud, która realizuje też budowę.

Centralną część budynku zajmie wielofunkcyjna hala sportowa z zapleczem sanitarnym i pełnowymiarowym boiskiem do piłki ręcznej. Będzie je można podzielić na trzy części - z boiskami do siatkówki i koszykówki. Znajdzie się tu także sala gimnastyki korekcyjnej i pracownia aktywizacji ruchowej.

Obiekt umożliwi prowadzenie zajęć z wychowania fizycznego dla studentów uczelni, zawodników uniwersyteckich sekcji sportowych oraz organizowanie imprez adresowanych m.in. do młodzieży szkolnej.

Jak powiedział dziennikarzom rektor UJK prof. Jacek Semaniak, uczelnia będzie zabiegała o otwarcie kierunku wychowanie fizyczne od roku akademickiego 2015/2016, w oparciu o nową bazę. Uczelnia od 30 lat prowadzi studia podyplomowe z w-f oraz kursy instruktorskie z różnych dyscyplin.

W ostatnich latach, w związku ze sprzedażą i wyłączeniem z użytkowania kilku uczelnianych budynków, uniwersytet stracił dwie sale gimnastyczne. Większość zajęć odbywała się salach wynajmowanych w ośmiu punktach Kielc.

Nowy budynek będzie też centrum naukowo-dydaktycznym dla studentów fizjoterapii. Znajdą się w nim pracownie: kinezyterapii, fizykoterapii, terapii manualnej, masażu i odnowy biologicznej. Według założeń z rehabilitacji w ośrodku będą mogli korzystać studenci i pracownicy UJK z niepełnosprawnościami i ich bliscy.

Centrum Rehabilitacji i Sportu umożliwi prowadzenie badań naukowych z zakresu kultury fizycznej i innowacyjnych metod rehabilitacji. Podczas zajęć kształcenia ruchowego, metodyki nauczania ruchu, aktywności ruchowej adaptowanej, sportu osób niepełnosprawnych, będą prowadzone badania monitorowania sprawności motorycznej i rozwoju biologicznego młodzieży.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH