Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 30-05-2018 10:53

Kielce: przetargi na centrum urazowe bez rozstrzygnięcia. Jest wniosek do MZ o wyższą dotację

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach wystąpił do Ministerstwa Zdrowia o zwiększenie dotacji na budowę centrum urazowego. Z czterech przetargów, które dotychczas ogłoszono,  żadnego nie udało się rozstrzygnąć. Oferenci nie podejmują się realizacji inwestycji za cenę oczekiwaną przez lecznicę.

Z czterech przetargów, które dotychczas ogłoszono, żadnego nie udało się rozstrzygnąć Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Resort ma się ustosunkować do wniosku w pierwszym tygodniu czerwca br. - informuje Gazeta Wyborcza.

Decyzja o utworzeniu w Kielcach centrum urazowego zapadła w październiku ub.r. Oszacowano, że potrzebne będą na ten cel środki w wysokości 12,5 mln zł, z czego 8,5 mln zł stanowić miały pieniądze unijne. Zdecydowaną część tej kwoty pochłonie aparatura medyczna. Na budynek o powierzchni 500 mkw., który ma stanąć obok SOR-u, przeznaczono ok. 3,5 mln zł.

Jak wyjaśnia dyrektor szpitala Andrzej Domański, do dwóch przetargów nikt się nie zgłosił, a w dwóch innych oferowano zbyt wysokie stawki. Domański ocenia, że na rynku jest coraz mniej firm, które chcą realizować trudniejsze inwestycje, m.in. w ochronie zdrowia. Brakuje także fachowców, bo wielu wyjechało za granicę. Zdaniem dyrektora podobne problemy mają szpitale w całej Polsce.

Z kolei Marek Banasik, wiceprzewodniczący Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” wskazuje, że firmy nie chcą już realizować inwestycji poniżej kosztów.

Aby szpital nie stracił dofinansowania, budynek musi powstać do końca br.

Więcej: www.wyborcza.pl