Gazeta Wyborcza, AK/Rynek Zdrowia | 16-04-2009 19:01

Kielce inwestują w neonatologię

Oddział neonatologii Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach dzięki wsparciu swego organu założycielskiego czyli Starostwa Powiatowego w Kielcach rozwija się i ma coraz lepszy sprzęt. Od jesieni w wyposażenie zainwestowano tu blisko 800 tys. zł

W najbliższym czasie oddział wzbogaci się o lampy łóżeczkowe do fototerapii noworodków, przydatne przy leczeniu żółtaczki. Ma być też ogłoszony przetarg na dwa aparaty wspomagające oddychanie najmłodszych pacjentów.

– Mamy coraz nowocześniejsze wyposażenie. Na pewno dzięki temu można lepiej i skuteczniej leczyć dzieci, a przy okazji personel ma lepsze podejście do pracy - podkreśla Anna Konadała-Chojnacka, ordynator oddziału neonatologii Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach.

Pod koniec ubiegłego roku w neonatologię zainwestował też m.in. Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze, który kupił za 300 tys. zł trzy nowoczesne respiratory i trzy inkubatory dla oddziału neonatologii. Placówka zbiera środki na zakup minilaboratorium, dzięki któremu można będzie wykonywać badania przy łóżeczku małego pacjenta.