Katowice: powstała enklawa z mieszkaniami dla seniorów Część wspólna bydnku mieszkalnego dla seniorów na katowickim Bażantowie ; FOT. PTWP

Trzy 5-kondygnacyjne budynki przystosowane dla osób starszych i poruszających się na wózkach tworzyć będą tzw. Enklawę Kryształową na katowickim osiedlu Bażantowo. Pierwszy obiekt z 26 mieszkaniami oficjalnie zaprezentowano 13 czerwca.

Obiekty mieszkalne z serwisem dla osób w podeszłym wieku to kolejny etap realizowanego od kilkunastu lat projektu rozbudowy osiedla o charakterze "miasta w mieście". Bażantowo łączy w sobie funkcje: mieszkalne, handlowo-usługowe, sportowe, edukacyjne i rekreacyjne.

Są tam już m.in. centra - sportowe i handlowe - przedszkole, szkoły, przychodnia, a dwa lata temu powstał Dom Opieki nad Osobami Starszymi Senior Residence. Właśnie w jego sąsiedztwie usytuowana została Enklawa Kryształowa.

- Ideę tego przedsięwzięcia można streścić w trzech słowach: bezpieczeństwo, niezależność i integracja - tłumaczy Jacek Piwkowski, wiceprezes firmy Millenium Inwestycje Sp. z o.o., która jest inwestorem Bażantowa.

Mieszkania z serwisem dedykowane są m.in. osobom niepełnosprawnym. Jest część wspólna służąca do wypoczynku i spotkań, jest system przywoławczy, a personel, także medyczny, pozostaje w stałej gotowości.

Prezes Piwkowski zwraca uwagę na lokalizację mieszkań. Z jednej strony Enklawa Kryształowa położona jest na osiedlu ze szkołami i obiektami usługowo-handlowymi służącymi wszystkim mieszkańcom. W ten sposób na Bażantowie nie powstają getta osób starszych czy niepełnosprawnych.

Z drugiej strony wszystkie usługi, a także przychodnia są blisko Enklawy. Można do nich dotrzeć bez żadnych barier. Mieszkania (na sprzedaż lub wynajem) są jedno-, dwu- oraz trzypokojowe i mają zróżnicowany metraż: od 34 do 73 m kw.

- Tego rodzaju oferta optymalizuje także wydatki jednostek samorządu terytorialnego w obszarze opieki nad osobami starszymi, a także niepełnosprawnymi. Demografia jest nieubłagana, osób starszych przybywa, a środki publiczne zawsze będą ograniczone - mówi Jacek Piwkowski.

Dodaje, że ze względu na sytuację demograficzną należy tworzyć miejsca dedykowane osobom starszym w zależności od ich stanu zdrowia oraz statusu materialnego. Dla mniej zamożnych osób są na Bażantowie również tzw. mieszkania wspomagane, "quasi komunalne". Ich lokatorzy także mogą  korzystać z serwisu pielęgnacyjno-opiekuńczego oraz pomocy w codziennych czynnościach.

- Aby opieka była dostępna, nie może być rozproszona. Dlatego takie przedsięwzięcie jak Enklawa Kryształowa powinno wchodzić w skład szerszego klastra senioralnego, który tworzą m.in. domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze oraz właśnie mieszkania przeznaczone dla seniorów - wyliczał prezes Piwkowski.

Część projektu na katowickim Bażantowie stanowi również tzw. strefa mieszkańca. Składa się z recepcji z zapleczem, salonu dziennego, biblioteki, kącika karcianego oraz szachowego i jest połączona z tarasem i letnim ogrodem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH