Katowice: otwarto nową część szpitala geriatrycznego EMC

W środę (27 sierpnia) w Szpitalu Geriatrycznym im. Jana Pawła II w Katowicach otwarto nową części placówki. To jedyny profilowy szpital geriatryczny w kraju.

Szpital Geriatryczny w Katowicach prowadzony jest przez spółkę EMC Silesia, której udziałowcem jest EMC Instytut Medyczny oraz Miasto Katowice.

Jak powiedział Piotr Gerber, prezes EMC Instytut Medyczny, inwestycja w katowickim szpitalu jest przykładem partnerstwa prywatno-publicznego, jednak wprowadzanego nie na mocy ustawy.

- Z jednej strony mamy prywatny podmiot, który rozumiejąc potrzeby starzejącego się społeczeństwa prowadzi i finansuje rozbudowę szpitala, aby poprawić jakość życia seniorów. Z drugiej strony partnerem tego przedsięwzięcia są władze  Katowic, które jako wspólnik wspierają ten projekt. Z trzeciej strony Śląski Oddział Wojewódzki NFZ, który deklaruje chęć finansowania nowoczesnego leczenia osób starszych - mówił podczas uroczystości otwarcia Piotr Gerber.

- Inwestycja ta przyczyni się do poprawy jakości i dostępności opieki nad seniorami oraz zwiększeniu dostępu do nowych technik oraz sprzętu do rehabilitacji i usprawniania osób starszych - przekonywał dr Jarosław Derejczyk, dyrektor Szpitala Geriatrycznego w Katowicach.

Rozbudowa Szpitala Geriatrycznego była bardzo oczekiwana przez miasto. 12 września 2013 roku nastąpiło uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego w związku z rozbudową katowickiej placówki oraz utworzeniem Centrum Badawczo-Rozwojowego.

Szpital im Jana Pawła II, który miał dotychczas 38 łóżek geriatrycznych, po rozbudowie dysponuje kolejnymi 31 łóżkami geriatrycznymi oraz 30 łóżkami rehabilitacyjnymi, a także Ośrodkiem Rehabilitacji wyposażonym w nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny i badawczy.

Nowa część szpitala i CBR ma ponad 1.400 m2 powierzchni użytkowej i kubaturę 9.645 m3.

W trakcie realizacji jest jeszcze projekt tworzenia Centrum Badawczo-Rozwojowego.Celem powołania CBR jest m.in prowadzenie badań naukowych potrzebnych na etapie projektowania nowych produktów i technik korygujących dysfunkcje psychoruchowe u ludzi starszych, uznawanych niejednokrotnie za nieuleczalnie chorych, w sytuacji, gdy są jeszcze szanse na ograniczenie objawów i postępu choroby.

W CBR znajdą się sale badań jakościowych i wytrzymałościowych, laboratorium badań chodu i bezpiecznych powierzchni, sala audiowizualna, pomieszczenia do badań naukowych oceniających deficyty ruchu, sala badań zmysłów, sala telekonsultacyjna do badania nowych rozwiązań z zakresu teleopieki i telediagnostyki stosowanych w geriatrii.

Inwestycja finansowana jest z kilku źródeł: 5,1 mln zł na rozbudowę Szpitala pochodzi z emisji akcji EMC Instytut Medyczny, natomiast 3,4 mln zł pozyskano od Ministerstwa Gospodarki w ramach dofinansowania projektu utworzenia Centrum Badawczo-Rozwojowego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 4, 5 - Poddziałanie 4.5.2. Łącznie inwestycja kosztowała ponad 20 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH