Katowice: GCM wybuduje blok z lądowiskiem za 30 mln zł

Nowoczesny blok operacyjny z lądowiskiem dla helikopterów wybuduje kosztem 30 mln zł Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach - jeden z największych szpitali w województwie śląskim. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

- Projekt już mamy, załatwiamy urzędowe formalności. Kolejny etap to wybór wykonawcy w trybie zamówienia publicznego, a potem faza realizacji. Zakładamy, że prace rozpoczną się najdalej jesienią, a obiekt wraz z wyposażeniem będzie gotowy na początku 2016 r. - powiedziała dyrektor szpitala Klaudia Rogowska.

Jak wyjaśniła, inwestycja jest konieczna, bo choć szpital jest duży, to budynki mają 25-35 lat, a standardy obowiązujące w czasach ich budowy już się zmieniły. Nowy budynek, spełniający obecne wymogi, będzie dobudowany do już istniejącego. Znajdzie się w nim m.in. 7 sal operacyjnych - w tym jedna hybrydowa, sala wybudzeń z pełnym zapleczem i oddział chirurgii z dwiema pracowniami radiologii zabiegowej. Na dachu budynku znajdzie się natomiast lądowisko dla helikopterów.

- Obecnie mamy tylko miejsce do lądowania, nawet nie lądowisko. W związku z tym decyzja o lądowaniu lub nie należy do pilota, w złych warunkach czy przy słabej widoczności może nie wylądować. Budując nowy obiekt, zdecydowaliśmy, że lądowisko będzie na dachu. Koszty nie są wiele wyższe w porównaniu z naziemnym. Będzie w pełni profesjonalne, z oświetleniem, możliwością lądowań nocnych i natychmiastowym dostępem do bloku operacyjnego - wyjaśniła Rogowska.

Inwestycja ma być sfinansowana z własnych środków szpitala, podobnie jak większość wcześniejszych. W ciągu ostatnich 3 lat placówka zainwestowała w sprzęt i infrastrukturę ok. 59 mln zł. Powstała m.in. hybrydowa sala zabiegowa wyposażona w nowoczesny angiograf. Wyremontowano Zakład Diagnostyki Obrazowej, prosektorium oraz Zakład Kardiologii Inwazyjnej w placówce w Cieszynie na potrzeby Pracowni Hemodynamiki. Zmodernizowano sieć ciepłowniczą i laboratorium. Ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjentów i personelu było też stworzenie nowoczesnej stacji mycia i dezynfekcji łóżek. Na bieżąco remontowane są oddziały.

Modernizacja części budynków, związana z ociepleniem elewacji i modernizacją źródła ciepła, w tym montażem solarów, kosztowała łącznie ponad 15 mln zł. Te przedsięwzięcia wsparło dofinansowanie z Unii Europejskiej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Prace toczą się właściwie cały czas. Priorytetem są obszary mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pacjentów oraz te, które musimy dostosować do obowiązujących norm - mówiła dyrektor.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH