Katowice: EMC Instytut Medyczny rozbuduje Szpital Geriatryczny

Grupa EMC Instytut Medyczny rozbuduje należący do niej Szpital Geriatryczny w Katowicach oraz utworzy tam centrum badawczo-rozwojowe. W czwartek (12 września) uroczyście wmurowano akt erekcyjny. Nowy budynek ma być gotowy do kwietnia 2014 r.

Szpital, który obecnie posiada 38 łóżek, po rozbudowie ma dysponować kolejnymi 26 łóżkami geriatrycznymi oraz 24 - rehabilitacyjnymi.

Przy lecznicy powstanie jednocześnie centrum badawczo-rozwojowe, w którym przy współpracy z uczelniami i instytutami mają być prowadzone badania nad projektami urządzeń korygujących dysfunkcje psychoruchowe u osób starszych. W centrum znajdą się m.in. pracownie badań nad jakością i wytrzymałością sprzętów ułatwiających codzienne funkcjonowanie seniorom, laboratorium badań chodu i bezpiecznych powierzchni.

Nowy szpitalny obiekt ma być gotowy już w kwietniu 2014 r. - To jedyny w kraju szpital o wyłącznie geriatrycznym profilu. Dlatego - mając na uwadze kwestie biznesowe - musimy go tak zbudować, wyposażyć, a potem nim zarządzać, by możliwe było utrzymanie tej jednostki wyłącznie dzięki prowadzeniu leczenia i opieki nad ludźmi starszymi - powiedział nam Piotr Gerber, prezes EMC Instytut Medyczny.

Jak dodał, rozbudowa szpitala jest prowadzona w oparciu o prognozy, z których wynika, że konieczne będzie zwiększenie liczby łóżek geriatrycznych w regionie. - Rozmawiamy z płatnikiem. Wstępne informacje dają nadzieję, że możliwe jest finansowanie nowego szpitala, ale nie jesteśmy wolni od obaw, czy rzeczywiście to nastąpi - zaznaczył prezes EMC Instytut Medyczny.

Tłumaczył, że wielkim atutem katowickiego szpitala EMC jest doświadczony i liczny zespół specjalistów zajmujących się kompleksową opieką nad seniorami. - To jest zespół oczekujący na innowacyjne projekty usprawniające taką opiekę i gotowy je sprawdzać, stąd koncepcja utworzenia tutaj ośrodka badawczego - wyjaśnił.

Inwestycja jest finansowana z dwóch źródeł: 5,1 mln zł na rozbudowę pochodzi z emisji akcji EMC Instytut Medyczny, 3,4 mln zł pozyskano od Ministerstwa Gospodarki jako dofinansowanie projektu utworzenia centrum badawczo-rozwojowego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 4, 5 - Poddziałanie 4.5.2.

Od stycznia 2009 roku Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II prowadzi powołana przez EMC i miasto Katowice Spółka EMC Silesia Sp. z o. o. Ośrodek specjalizuje się w leczeniu osób po 60. roku życia, a także w prowadzeniu diagnostyki i terapii wczesnych faz zespołów otępiennych.

W Szpitalu Geriatrycznym w ciągu roku leczonych jest stacjonarnie ok. 1 200 pacjentów, a z opieki 12 specjalistycznych poradni przyszpitalnych korzysta ok. 13 500 seniorów. Średnia wieku chorych leczonych w placówce przekracza 80 lat.

Poza śląską placówką do Grupy EMC należy 8 szpitali i 16 przychodni w kraju. Około 80 proc. przychodów Grupy pochodzi z kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH