Kajetany: powstanie Światowe Centrum Leczenia Częściowej Głuchoty

W Kajetanach pod Warszawą powstanie Światowe Centrum Leczenia Częściowej Głuchoty.

Profesor Henryk Skarżyński, dyrektor Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach, przedstawił plany organizacji i budowy Światowego Centrum Leczenia Częściowej Głuchoty.

Budowa Światowego Centrum Leczenia Częściowej Głuchoty będzie kosztowała 123 miliony złotych. Dwie trzecie środków, ponad 80 milionów, pochodzi z funduszy europejskich. Pozostałe pieniądze to środki własne Instytutu. Centrum ma być oddane do użytku w połowie przyszłego roku.

Prof. Skarżyński jest twórcą i dyrektorem warszawskiego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy.

Jako pierwszy w Polsce i Europie Środkowej dokonał pionierskiej operacji wszczepienia implantu ślimakowego przywracając słuch osobie głuchej.

Jako pierwszy w Polsce wykonał operację wszczepienia implantu ślimakowego w częściowej głuchocie u osoby dorosłej, a następnie u dziecka. Wcześniej operacje tego typu wykonywano jedynie u osób z głębokim uszkodzeniem słuchu oraz z głuchotą całkowitą.

Głuchota częściowa polega na tym, że część ucha wewnętrznego jest całkowicie nieczynna, w rezultacie pacjenci mają prawidłową lub zbliżoną do prawidłowej czułość słuchu dla niskich częstotliwości, ale są głusi na częstotliwości średnie i wysokie. U tych osób próby zastosowania aparatów słuchowych nie dają zadowalających efektów.

Naukowcy zapowiadają, że w centrum będą realizowane m.in. prace nad nowym systemem implantów do ucha środkowego i wewnętrznego; badania nad terapią genową głuchoty, terapią szumów usznych oraz regeneracją uszkodzonego ucha wewnętrznego. Planują też rozpocząć pilotażowy program badania słuchu u europejskich dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH