Kajetany: powstanie Światowe Centrum Leczenia Częściowej Głuchoty

Kamień węgielny pod budowę Światowego Centrum Leczenia Częściowej Głuchoty (World Partial Deafness Center) wmurowano w poniedziałek (25 października) w Kajetanach pod Warszawą. Ośrodek ma być otwarty pod koniec 2011 roku.

Idea budowy Światowego Centrum Leczenia Częściowej Głuchoty powstała dzięki osiągnięciom Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu (IFiPS) Kajetanach. Powstające Centrum ma być sercem światowej otochirurgii, audiologii, foniatrii, rehabilitacji, miejscem realizacji innowacyjnych programów badawczych, klinicznych i dydaktycznych.

Prof. Henryk Skarżyński, przyszły dyrektor Centrum Leczenia Częściowej Głuchoty w rozmowie z PAP powiedział, że będzie to placówka unikalna w skali światowej.

– Ma ona zintegrować, wykorzystać możliwości środowiska naukowców uczelni i instytutów w Polsce oraz umożliwić szeroko rozumianą współpracę międzynarodową w tej dziedzinie. Centrum, poza częścią badawczą i wdrożeniową, znacznie poszerzy dostęp do badań diagnostycznych i rehabilitacji pacjentów z różnymi uszkodzeniami słuchu, zwłaszcza z częściową głuchotą. Tacy pacjenci przez długi czas nie mieli dostępu do efektywnej pomocy – dodał profesor.

Polska była dotychczas ważnym centrum leczenia głuchoty dzięki IFiPS. Tam w 2002 r. prof. Henryk Skarżyński przeprowadził pierwszą na świecie operację wszczepienia implantu ślimakowego pacjentowi z częściową głuchotą. Dwa lata później, pierwszy raz w historii, zoperowano Kajetanach dziecko z podobną przypadłością. Obecnie w instytucie wykonuje się najwięcej na świecie operacji poprawiających słuch.

Zespół prof. Skarżyńskiego opracował wiele nowatorskich metod diagnostyki i leczenia zaburzeń słuchu oraz rehabilitacji pacjentów, którzy na nie cierpią. Naukowcy skonstruowali np. bezkontaktowy aparat słuchowy dla niemowląt oraz implant słuchowy z innowacyjną elektrodą, która zapewnia większą stymulację dźwiękami, przez co pozwala na lepsze rozumienie mowy i skuteczniejszą rehabilitację.

Na budowę Centrum przeznaczono około 100 mln zł. Jedna trzecia nakładów potrzebnych na realizację projektu to środki własne IFiPS, a dwie trzecie pochodzi ze środków Unii Europejskiej.

Naukowcy zapowiadają, że w centrum będą realizowane m.in. prace nad nowym systemem implantów do ucha środkowego i wewnętrznego oraz badania nad terapią genową głuchoty, terapią szumów usznych oraz regeneracją uszkodzonego ucha wewnętrznego. Planują też rozpocząć pilotażowy program badania słuchu u dzieci z całej Europy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH