Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia | 22-10-2019 21:12

Joanna Adasik: projektowanie szpitali nie kończy się na funkcjach medycznych

Często zdarza się, że inwestorzy, myśląc o budowie nowego szpitala, są tak bardzo skupieni na jego funkcjach stricte medycznych, że umykają im inne, równie istotne składowe projektu - podkreśliła we wtorek (22 października) podczas XV Forum Rynku Zdrowia Joanna Adasik, dyrektor Departamentu Oceny Inwestycji Ministerstwa Zdrowia.

Fot. PTWP

Joanna Adasik podczas panelu „Projektowanie, budowa i modernizacja obiektów ochrony zdrowia - od koncepcji do użytkowania” zaznaczała, że funkcje medyczne szpitala - choć są najważniejsze w planowaniu inwestycji - nie mogą zdominować innych istotnych elementów projektu. Przytoczyła też statystyki związane z zarządzanym przez nią departamentem.

- Departament Oceny Inwestycji jest nową jednostką organizacyjną w resorcie zdrowia, jednak zadania, którymi się zajmuje, są realizowane od wielu lat. Zmiana organizacyjna spowodowała skupienie w jednym miejscu, w jednym departamencie, wszystkich inwestycji finansowanych lub współfinansowanych przez Ministerstwo Zdrowia - tłumaczyła Adasik.

Poinformowała, że departament ma finansowanych 136 projektów, które swoim zakresem obejmują inwestycje w budowę i realizację obiektów ochrony zdrowia. - Wartość kosztorysowa tych inwestycji to ponad 7 mld zł. Z tego 6 mld to kwota, którą te inwestycje będą dofinansowane z budżetu państwa przez MZ. Przypominam, że to tylko projekty budowlane w ochronie zdrowia, a nie wszystkie, którymi się zajmujemy - sprecyzowała.

- Na te 7 mld składają się głównie: budowa nowych szpitali, modernizacja istniejących, inwestycje w obszarze budowy obiektów dydaktycznych przeznaczonych na kształcenie kadr medycznych czy budowy nowych szpitalnych oddziałów ratunkowych, centrów urazowych. To także wiele mniejszych projektów - wyliczała szefowa departamentu.

Zapytana o to, na co inwestorzy powinni zwracać szczególną uwagę przy projektowaniu i planowaniu inwestycji, podkreśliła, że jednym z najważniejszych elementów są kosztorysy.

- To na ich podstawie planowany jest poziom wsparcia finansowanego, konstruowane są całe montaże finansowe zadania. Dlatego bardzo ważne jest, aby wartość kosztorysowa inwestycji była określona bardzo rzetelnie i opierała się na aktualnych cenach - mówiła.

Adasik akcentowała, że jeżeli inwestycja oparta jest na zaniżonych kosztorysach, wówczas mogą być trudności z dokończeniem jej walidacji, pojawia się potrzeba szukania dodatkowych źródeł finansowania, co finalnie kończy się przedłużeniem terminu realizacji projektu.

- Nie tylko kosztorysy wymagają odpowiedniego zaplanowania i oszacowania. To także wymóg dla projektowanych powierzchni, kompleksowego zaprojektowania infrastruktury - mówiła. Zdaniem Adasik częstym błędem inwestorów jest pominięcie albo niedoszacowanie liczby miejsc parkingowych przypisanych do danej inwestycji w ochronie zdrowia; sporym problemem są również niedoszacowane powierzchnie przychodni - także w sensie liczby gabinetów.